Certyfikat UTZ – co oznacza na opakowaniu kawy?
   2021-05-03 22:00:00     Home

W dobie szalejącego konsumpcjonizmu, stopniowo zyskuje na znaczeniu trend poszukiwania równowagi – w szeroko pojętym rozwoju czy rolnictwie. Coraz więcej klientów chce wiedzieć, skąd pochodzą produkty, które spożywają na co dzień. Stawia się też większy nacisk na wspieranie lokalnych producentów i czerpanie z bogactwa okolicznych upraw. Niestety w przypadku kawy nie jest to dla nas łatwe – w końcu pas kawowy, czyli obszar uprawiania tej rośliny, zawiera się między dwoma zwrotnikami – więc jakby nie spojrzeć – daleko od Polski. Na szczęście dla świadomych swojego wpływu na środowisko kawoszy, istnieje coś takiego jak kawa z certyfikatem. Czym jest i co certyfikacja oznacza dla jej konsumenta?

Produkty spożywcze uprawiane na całym świecie podlegają różnego rodzaju kontrolom jakości oraz wpływu ich produkcji na środowisko. Jednym ze znaków jakości, przyznawanym wybranym producentom, jest certyfikat UTZ, a więc kawa, kakao, herbata i orzechy laskowe, które mają certyfikat UTZ, pochodzą z plantacji spełniających określone normy. W jakich obszarach wspomniane produkty są oceniane i o czym świadczy symbol UTZ na opakowaniu?

Kryteria przyznawania certyfikatu UTZ

Certyfikacja UTZ wymaga spełnienia specyficznych norm na każdym etapie produkcji kawy, kakao, herbaty czy orzechów laskowych. Audytorzy oceniają z jednej strony proces uprawy i zbioru roślin – zgodnie z tak zwanym kodeksem postępowania UTZ – z drugiej natomiast, cały łańcuch dostaw, czyli drogę produktu od gospodarstwa rolnego, aż na półki w sklepie. Produkt niespełniający norm UTZ na którymkolwiek z ocenianych etapów produkcji, nie może być oznaczony tym certyfikatem.

Zrównoważone uprawy a UTZ

Dlaczego tak ważne jest, aby producenci kawy starali się o uzyskanie certyfikacji UTZ dla swoich produktów? Między innymi dlatego, że w ten sposób pośrednio wspierają lokalnych rolników z różnych stron świata; wspomagają ich starania o rozsądne i odpowiedzialne korzystanie z dóbr ziemi, a także zapobiegają wyzyskowi pracowników rolnych na plantacjach.

Nie da się zaprzeczyć, że aby otrzymać najwyżej jakości kawę, która trafia później do naszych filiżanek, kluczowy jest proces sadzenia krzaków kawy oraz staranne zbiory ich owoców. Zapewnienie godnych warunków zatrudnienia osobom odpowiedzialnym za ten etap produkcji kawy jest poniekąd obowiązkiem każdego kawosza.

źródło: shutterstock.com

Korzyści z certyfikatu UTZ – dla producenta i konsumenta

Dla producentów uzyskanie certyfikatu UTZ, a dla konsumentów wybieranie produktów w ten sposób oznaczonych, jest równoznaczne z zaangażowaniem w zrównoważony rozwój rolnictwa na świecie. Oznacza świadomą ochronę bogactw naturalnych, a także dbałość o jakość życia pracowników rolnych i ich możliwość rozwoju.

Producenci kawy, tacy jak Tommy Cafe, którzy w swojej ofercie posiadają produkty z certyfikatem UTZ, cieszą się zaufaniem partnerów biznesowych oraz klientów, doceniających odpowiedzialne podejście do biznesu i rolnictwa. 

Racząc się swoją poranną lub popołudniową filiżanką kawy, miło jest docenić nie tylko jej smak i aromat, lecz także pomyśleć z wdzięcznością o setkach par rąk, przez które przeszły te ziarna. Świadomość, że dzięki Tommy Cafe do miłośników małej czarnej trafiają produkty najwyższej jakości, czyli kawy specialty, jest nie do przecenienia. Jeszcze cenniejsza jest natomiast myśl, że parząc kawy z tej palarni wspieramy bezpieczne i odpowiedzialne rolnictwo w różnych regionach świata.

Chcesz kupić dobrej jakości kawę, ale zbyt duży wybór dostępnych produktów Cię przytłacza? Skontaktuj się z nami. Pomożemy w doborze kawy, która zadowoli podniebienia najbardziej wymagających kawoszy!

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze