Rodzaje filtrów do kawy – jakie wybrać i jak ich używać?
   2021-05-09 22:00:00     KAWA

Parzenie kawy to czynność, która – w zależności od wybranej metody – może wymagać większej lub mniejszej liczby akcesoriów. Jednym wystarcza zwykła kawiarka, inni kolekcjonują dripy, aeropressy i profesjonalne czajniki do parzenia kawy. Istnieją jednak wynalazki, które powinny znaleźć się nawet w kuchni kawoszy-ascetów. Jednym z nich są bez wątpienia filtry do ekspresu przelewowego. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest filtr do kawy, jak używać tego wynalazku oraz jak dobrać jego rodzaj do urządzenia do zaparzania – nie przestawaj czytać!

Filtry znane są już od ponad stu lat, choć ich prostota i intuicyjna zasada działania każą nam zastanawiać się, czemu nie używano ich wcześniej. Tym bardziej że parzona metodą przelewową kawa aż się prosi o porządne filtry do kawy. A zalety filtrowania są liczne! Pozwala ono oddzielić fusy od uzyskanego naparu, dzięki czemu parzenie może zakończyć się, kiedy kawa ma optymalny smak. Pozostające w filiżance fusy nadają małej czarnej niepotrzebną gorycz i nadmierną gęstość, zwyczajnie psując jej smak. Niektóre filtry pozwalają także zatrzymać część substancji oleistych, zawartych w ziarnach, które niekorzystnie wpływają na nasz układ krążenia.

Czytaj również: Co zrobić z fusami po kawie? Oto garść praktycznych zastosowań

Filtrować czy nie filtrować, czyli do jakich metod parzenia używamy filtra?

Wymienione wyżej zalety filtrowania kawy mogą dać złudne wrażenie, że filtrować należy zawsze i wszędzie. Nic bardziej mylnego! Metody parzenia, które wymagają odcedzenia fusów od naparu, to metody przelewowe – grawitacyjne, jak chemex czy dripper lub ciśnieniowe, jak chociażby aeropress. Urządzenia te mają nieco inny kształt i działają w inny sposób, dlatego ważne jest, by dobrać do nich odpowiednie filtry do kawy. Ale skąd wiedzieć, jak je wybrać?

Rodzaj filtra a urządzenie do parzenia kawy

Rodzaje filtrów są dostosowane kształtem, wielkością i grubością do każdej metody parzenia. Do dripperów i chemexów używa się filtrów stożkowych. Różni producenci oznaczają wielkość tych urządzeń tak, by łatwo można było dobrać do nich odpowiedni filtr. Zgodnie z logiką – im większy pojemnik drippera, tym większy filtr jest do niego potrzebny.

Filtry podwójnie zaginane, o dnie w kształcie linii, są przeznaczone do automatów przelewowych Moccamaster, nadają się też do ekspresów przelewowych starszego typu.

Najprostszy kształt mają filtry przeznaczone do aeropressu – formą przypominają okrągłe płatki, które na płasko wkłada się do plastikowego filtra, nakręcanego na koniec tuby, którą później napełniamy kawą.

Na co zwrócić uwagę, wybierając filtr?

Kiedy już wybierzemy filtr pasujący do naszego zaparzacza, powinniśmy zwrócić uwagę na inne jego parametry:

  • trwałość – materiał, z którego wykonany jest filtr, nie może przerwać się podczas przelewania wody, inaczej zupełnie nie spełni swojego zadania;
  • kompatybilność – to parametr określający, czy materiał filtra jest odporny na temperaturę i związki chemiczne, towarzyszące parzeniu kawy;
  • wydajność – odnosi się do zdolności zatrzymywania cząsteczek i jest powiązany z gęstością materiału filtra. Im gęstszy materiał, tym mniejsze cząsteczki jest w stanie zatrzymywać;
  • pojemność – określa maksymalne zapełnienie filtra, które umożliwia swobodny przepływ cieczy. Niska wydajność powoduje np. szybkie zatykanie się filtra drobnymi cząsteczkami kawy.

kubki z filtrem do kawy w środku

źródło:shutterstock.com

Filtry wielokrotnego użytku i jednorazowe

Mając zawsze z tyłu głowy troskę o środowisko, chciałoby się powiedzieć, że najlepsze filtry do kawy to te wielokrotnego użytku, metalowe lub materiałowe. Niestety nie zawsze jest to prawda. Metalowe filtry mają zbyt rzadką siatkę, by zatrzymywać szkodliwe dla nas substancje oleiste, nierzadko też przepuszczają drobniej zmielony kawowy pył. Będą więc odpowiednie dla wielbicieli przelewów o nieco gęstszej i cięższej konsystencji.

Inne filtry do kawy wielokrotnego użytku to te materiałowe. Są one bardziej wydajne od metalowych i łatwe w użyciu. Wyzwaniem może być natomiast ich czyszczenie – wymagają częstego oraz dokładnego prania, ponieważ drobinki kawy utykają w oczkach ich siatek, brudząc je i zmniejszając ich wydajność.

Pod względem praktyczności wygrywają więc papierowe filtry do kawy. Te dobrej jakości nie ustępują trwałością filtrom materiałowym, a przy tym są łatwe i jednocześnie szybkie w użyciu, a także – z oczywistych względów – nie wymagają czyszczenia. Aby uniknąć papierowego posmaku kawy, należy przed rozpoczęciem parzenia przelać je wrzątkiem. Jest to szczególnie ważne, jeśli używamy brązowych filtrów. A czym w ogóle różnią się filtry brązowe od białych?

Filtry brązowe vs filtry białe

Proces produkcji białych filtrów jest nieco dłuższy, ponieważ są one poddawane procedurze wybielania, czyli pozbawiane są ligniny (to ona powoduje żółknięcie papieru). Takie filtry mają neutralny smak, nie wpływają więc na jakość przelanej przez nie kawy. Filtry brązowe są prostsze do wytworzenia, ale jeśli ich używamy, to nie możemy zapomnieć o dokładnym przelaniu ich wrzątkiem – inaczej nie unikniemy papierowego posmaku w kubku ulubionej kawy.

Metalowe, papierowe, stożkowe czy płaskie – teraz już wiesz, jakie filtry do kawy wybrać, by cieszyć się najlepszą, własnoręcznie zaparzoną kawą przelewową! W sklepie Tommy Cafe znajdziesz szeroki wybór kaw do chemexa, aeropressu, czy ekspresu przelewowego, a pojemny, a przede wszystkim wydajny filtr pozwoli Ci uzyskać napar klarowny i niezwykle aromatyczny z ziaren najwyższej jakości.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze