Corretto, crema i cupping – co oznaczają te terminy w słowniku kawosza?
   2021-06-27 22:00:00     KAWA

Grono entuzjastów kawy stale się powiększa. Smakowanie w różnorodnym bukiecie orzechowych nut jest dostępne dla każdego, jednak by zyskać miano znawcy tematu, należy zgłębić kilka podstawowych pojęć ze słownika kawosza. Zobacz, co mówi teoria i bądź świadomym konsumentem małej czarnej. Lub dwóch.

Chemex

To przedmiot, który doskonale znają amatorzy alternatywnego sposobu parzenia kawy. Szklane, proste naczynie, które od czasu zaprojektowania stanowi dzieło sztuki użytkowej. Swoją nazwę zawdzięcza swojemu wynalazcy, chemikowi, zafascynowanego kształtem naczyń laboratoryjnych. Działa podobnie, jak mechaniczne ekspresy przelewowe. 

Corretto

Jeśli marzy Ci się espresso z odrobiną ulubionego alkoholu, to odpowiedzią jest właśnie caffè corretto. Zgodnie z włoską recepturą składnikiem z procentami jest najczęściej grappa, ale dopuszczalny jest także likier anyżowy, brandy, koniak lub rum. Oryginalnie pija się ją bez cukru i mleka, a alkohol podawany jest oddzielnie, tak by ilość dodatku odpowiadała gustom kawosza.

Crema

Cremy nie należy mylić ze spienionym mlekiem położonym tuż po zaparzeniu kawy. To wierzchnia jasnobrązowa warstwa espresso, powstała podczas procesu parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym. Jej pojawienie się zawdzięczamy efektowi Guinessa, który jest sumą działania ciśnienia ekspresu, oleju ziaren kawy i pęcherzyków powietrza.  

Cupping

Testowanie smaku i aromatu kawy odbywa się za pomocą metody zwanej cuppingiem. Procedura polega na degustacji różnych kaw zaparzonych w tym samym czasie i ocenie liczbowej oraz słownej jej różnych parametrów, m.in. kwasowości, słodyczy czy cielistości. Podczas testu znawcy wypijają kawę z łyżeczek, charakterystycznie przy tym siorbiąc.

Doppio

Propozycją dla łaknących podwójnego energetycznego doładowania baterii jest doppio. To podwójne espresso, z charakterystyczną, niezwykle aromatyczną brązową cremą. Zanim przystąpimy do zaparzania doppio w ciepłej filiżance, warto pamiętać, że ma ona niewielką objętość, co oznacza bardzo intensywny smak i aromat w jednej, niewielkiej porcji napoju. Doppio dobrze czuje się w towarzystwie cukru, choć zdecydowanie woli być podawana sauté.   

Dripper

Dla podróżujących, zabieganych i oszczędnych kawoszy, dripper będzie idealnym urządzeniem do przygotowywania smakowitego naparu. To stożkowate naczynie przypominające filiżankę z podstawką do szybkiego zaparzenia kawy metodą przelewową. Kawę wsypuje się do wnętrza wyłożonego papierowym filtrem i zalewa wodą. Całość urządzenia umieszcza się na docelowym naczyniu do serwowania kawy, by za moment cieszyć się ulubionym napojem.

Espresso

W kanonie terminów związanych z kawą espresso stanowi absolutną czołówkę. To kawa-baza powstała z mieszanki kilku gatunków ziaren i przepuszczona przez mechanizmy ekspresu ciśnieniowego. Orzechowo-brązowa crema, niezwykle intensywny smak i pobudzające działanie to głównego cechy espresso. Stanowi ona także bazę do wariacji na temat innych rodzajów napoju kawowego.

Espresso machiato

Tłumacząc z języka włoskiego to „splamione” mlekiem espresso. Doskonała alternatywna dla ceniących łagodniejszy smak kawy, ale niepozbawionej swojego ożywczego działania. Lecz to nie mleczna chmurka gra tu pierwszoplanową rolę, lecz espresso wyraźnie wyczuwalne przy pierwszym łyku.

Irish Coffee / Kawa po irlandzku

Jeśli w słowniku pojęć związanych z kawą szukacie napoju „na bogato”, to jest nim z pewnością irish coffee. Zwana także Caife Gaelach stanowi połączenie kawy, irlandzkiej whiskey, bitej śmietany i brązowego cukru. To istna bomba kaloryczna i energetyczna, która rozgrzeje największych zmarzluchów. 

Kawiarka

To pochodzące z Włoch urządzenie do parzenia kawy zyskało wiele określeń. Moka, kafetiera, nazywana również kupresem, to wciąż ciśnieniowy czajniczek do parzenia grubo zmielonej kawy. Ten uroczy czajniczek charakteryzuje się prostotą, poręcznością i rozsądną ceną, która idzie w parze z jakością zaparzonego napoju.   

Kawa po turecku

Niezwykły sposób parzenia kawy, który przywędrował do nas z Bliskiego Wschodu. Polega na trzykrotnym zagotowaniu w tygielku mieszanki wody i drobno zmielonej kawy oraz ulubionych orientalnych przypraw (np. kardamonu, cynamonu). Kiedy fusy opadną, a napój nieco ostygnie, można go przelać do odpowiednio małej filiżanki i przystąpić do degustacji kawy po turecku. 

Przeczytaj również: Jak zaparzyć kawę po turecku?

Latte machiato

Jeśli marzysz o prawdziwie mlecznej uczcie, to latte machiato będzie strzałem w dziesiątkę. Zazwyczaj podawane w wysokiej szklance z długą łyżeczką, powstaje przez dolanie espresso do gorącego spienionego mleka. To warstwowa puszysta przyjemność o smaku kawy, często w towarzystwie syropów smakowych i/lub posypana przyprawami.  

Tommy Cafe to profesjonalna palarnia kawy, oferująca szeroki wachlarz świeżo palonych kaw. Zapraszamy do sprawdzenia oferty sklepu i zapoznania się z naszym aromatycznym asortymentem.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze