Czy zielona kawa odchudza? Poznaj jej właściwości
   2021-07-18 22:00:00     KAWA

Zielona kawa na odchudzanie – kto choć raz miał do czynienia z magicznymi sposobami na smukłą sylwetkę, z pewnością spotkał się z tym stwierdzeniem. To jednak znaczne uproszczenia całego bogatego repertuaru dobroczynnych właściwości ziaren w kolorze natury. Jeśli zastanawiasz się, jak smakuje zielona kawa, skąd taka nazwa oraz jak działa, w tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości. 

Czym jest zielona kawa?

Jeśli myślisz, że zielona kawa to po prostu standardowo palone ziarna zabarwione w jakiś magiczny sposób na kolor trawy, to jesteś w błędzie. Jest to bowiem typ kawy tzw. surowej, która nie została poddana działaniu wysokiej temperatury. Ziarna niepalone są gotowe do spożycia, a ich smak i aromat są zdecydowanie łagodniejsze, niż standardowych ziaren. Kawosze porównują odczucia po wypiciu filiżanki zielonej kawy do tych towarzyszących piciu zielonej herbaty. Kolor ziaren, które nie przeszły procesu palenia, najczęściej określany jest mianem bursztynowego, często również zielonkawego, lecz na pewno nie wyraziście zielonego, jak można by sądzić. To barwa naturalnie występująca w naturze. Kawa zielona zyskuje na popularności, więc lista miejsc, gdzie można ją kupić, stale się powiększa. Najlepiej jednak zdecydować się na profesjonalne palarnie, jak np. Tommy Cafe, które są gwarancją produktu najwyższej jakości i świeżości. Wśród bogatej oferty ziaren warto zwrócić uwagę na zieloną kawę Extra Silm – napar z jej ziaren nie posiada charakterystycznego aromatu kawy oraz ma cierpki i kwaskowaty smak.

Właściwości zielonej kawy

Jak stosować zieloną kawę na odchudzanie? Choć nie ma badań naukowych, które potwierdzałyby bezpośrednią zależność między jej piciem a zrzuceniem zbędnych kilogramów, to z pewnością wielu jej amatorów podkreśliłoby działanie wspomagające cały proces. Wszystko dzięki kwasowi chlorogenowemu (nazywanego też po prostu wyciągiem z zielonej kawy), którego obecność w napoju kuracjusza przyczynia się do redukcji masy ciała. Efekt odchudzający jest następstwem działania kwasu, który redukuje ilość przyswajanych węglowodanów. Organizm zasilony takim bursztynowym paliwem korzysta podczas wysiłku z zapasów energii zgromadzonych w tkance tłuszczowej. Entuzjaści zielonej kawy wskazują również na zmniejszenie łaknienia podczas spożywania napoju. Kwasu chlorogenowego brak natomiast w ziarnach palonych.

ziarna zielonej kawy

źródło: shutterstock.com

Równie ważnym aspektem wśród właściwości zielonej kawy jest efekt antyoksydacyjny, czyli hamowanie działania owianych złą sławą wolnych rodników. Regularne picie naparu pozwala opóźnić proces starzenia się skóry czy wypadanie włosów. Zielona kawa znana jest również ze swoich wartości odżywczych. Oprócz kofeiny czy kwasu chlorogenowego zawiera polifenole (substancje występujące w roślinach i chroniące ludzki organizm przed różnymi schorzeniami), witaminy, a także składniki mineralne i kwas salicylowy. Ilość pobudzającej kofeiny jest zbliżona do tradycyjnej kawy palonej (64-133 mg), zatem ostrożność w jej stosowaniu powinny zachować m.in. osoby z nadciśnieniem, mające problemy z sercem, a także osoby nerwowe, kobiety w ciąży, jak i te karmiące piersią. By jednak upewnić się, czy wybrana przez Ciebie kawa będzie Ci służyć, sprawdź, który rodzaj kawy pobudza najbardziej

Jak parzyć zieloną kawę?

Aby przygotować napój, który zachowa wszystkie swoje dobroczynne właściwości, a przy okazji będzie smaczny, warto postępować według przepisu. Jeden z nich zaleca zalać na noc ziarna wodą, by na drugi dzień doprowadzić całość do wrzenia i gotować na małym ogniu. Po kwadransie wystarczy przecedzić ziarna, a napar doprawić cukrem, miodem bądź ulubionymi przyprawami. Można również użyć mielonej mieszanki, której 2-3 łyżeczki trzeba zalać ostudzonym wrzątkiem, wypełniając filiżankę. Wskazane jest użycie sitka lub zaparzacza, który pozbawi napój fusów.

Zielonej kawie nie sposób odmówić naturalności. Choć jej smak jest mocno herbaciany, to lista zalet płynących ze spożywania bursztynowych ziaren czy proszku potrafi wygrać z nietypowymi doznaniami smakowymi. 

Źródła:

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze