Kawa, która zagościła na naszych stołach, przed długi czas była popularna jedynie na Półwyspie Arabskim. Plemiona wówczas żyjące, pijały kawę w bardzo podstawowej formie — czarny, parzony napar z prażonych ziaren kawowca nie mógł posiadać żadnych dodatków.
Gdy kawa, dzięki wpływom tureckim dotarła do Polski, zaczęto zmieniać jej walory smakowe, poprzez dodanie gęstej śmietanki czy mleka. Zaczęto również dosładzać kawę, dodając do niej cukier. Taka forma spożywania tego napoju jest obecna do dziś, a obok tradycyjnego mleka krowiego pojawiają się nowe propozycje dodatków — mleka roślinne. Jakie mleko wybrać, aby najlepiej komponowało się z kawą?
"Mleko" roślinne — co to takiego?
Mleko roślinne to tak naprawdę napój, który swoją nazwę zawdzięcza białemu zabarwieniu, co czyni go bardzo podobnym do tradycyjnego mleka, choć ze zwierzęcym odpowiednikiem ma niewiele wspólnego. Mleka roślinne to tak naprawdę ekstrakty pochodzące z roślin lub owoców, produkowane na bazie wody. Wśród asortymentu roślinnych odpowiedników mleka możemy znaleźć: mleko owsiane, migdałowe, kokosowe, sojowe czy ryżowe. Który napój roślinny jest najlepszy do kawy według profesjonalnych baristów? W tym rankingu zdecydowanie wygrywa mleko owsiane, które wyróżnia się tym, że nie warzy się nawet po podgrzaniu do bardzo wysokich temperatur. Napój owsiany jest bogaty w błonnik, dlatego jest zalecany przede wszystkim dla osób zmagających się z problemami układu trawiennego. Nie polecany jest jednak cukrzykom, ze względu na dużą ilość naturalnie występujących cukrów. "Mleko" owsiane posiada słodki posmak, dlatego świetnie sprawdzi się u tych, którzy lubią raczyć się słodkim naparem.
Zamiennik tradycyjnego mleka
Jeśli chcemy do kawy dodać niestandardowy aromat, możemy skorzystać z mleka kokosowego, który przemyci nam dodatkowe smaki do naszego naparu. Mleko kokosowe jest również dobrym źródłem cennych składników odżywczych, ponieważ posiada w sobie sporą dawkę witamin oraz ma działanie przeciwzapalne i wspomagające odporność. Najpopularniejszy wybór konsumentów to z kolei mleko sojowe. Możemy je spotkać w wielu miejscach gastronomicznych. Mleko sojowe jest wykorzystywane na szeroką skalę. Możemy je spotkać nie tylko w kawie, ale również w wielu daniach czy zupach kuchni azjatyckiej. Jako napój jest szczególnie ceniony przez wegan, jako świetny odpowiednik tradycyjnego, krowiego mleka. Kolejny produkt o orzechowym posmaku to mleko migdałowe. Co ciekawe, napój z migdałów można również łatwo przyrządzić samemu w domu. Mleko migdałowe jest zdecydowanie bardziej tłuste od mleka krowiego i zawiera również mniej białka, co nie znaczy, że nie posiada żadnych wartości. Napój migdałowy jest cennym źródłem zdrowych tłuszczy roślinnych.
Kawa i mleko — to połączenie idealne
Mleko roślinne to dobry zamiennik mleka krowiego, który dodatkowo pasuje do każdego rodzaju kawy — zarówno tej mielonej jak i ziarnistej. Sposób przyrządzania naparu też nie ma większego znaczenia — kawę możemy przyrządzić w kawiarce, ekspresie czy po prostu zalać gorącą wodą. Mleko roślinne całkiem dobrze się pieni, więc zamieniając tradycyjne mleko na roślinny napój nie musimy rezygnować z ulubionego latte czy macchiato. Do przygotowania idealnej kawy z pianką można śmiało wykorzystać propozycję ze sklepu Tommy Cafe — kawa ze słodką nutą pralin, a do tego np. sojowe mleko. Najlepiej będzie spróbować kilka rodzajów mleka i wybrać swoje ulubione, ponieważ tutaj najczęściej każdy ma swoje indywidualne preferencje. Smacznego!