
Pogromcy Mitrów Kawy: Fakty Kontra Wyobrażenia
Czy nie jesteśmy czasem ofiarami kawowych mitów, które krążą wokół tego trunku? Sprawdźmy, co kryje się za pięcioma najpopularniejszymi przekonaniami.
MIT #1 – Espresso vs. Kawy przelewowe: Kofeina w małej filiżance?
Dyskusje na temat kofeiny w espresso versus kawie przelewowej są nieustające. Jednakże, czy rzeczywiście mała filiżanka espresso zawiera więcej kofeiny niż duży kubek kawy przelewowej? Analiza pokazuje, że mimo wyższego stężenia kofeiny w espressie na 100 ml naparu, standardowa porcja espresso (około 35-38 ml) przekazuje nam mniej kofeiny niż typowy kubek kawy przelewowej (ok. 200 ml).
MIT#2 – Kawa w ciąży: Prawda czy fikcja?
Wielu uważa, że kobiety w ciąży powinny zrezygnować z kawy, ale czy to faktycznie prawda? Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje na około 300 mg kofeiny dziennie jako bezpieczną dawkę dla kobiet w ciąży, co równa się około 6 espresso. Warto więc unikać nadmiernego spożycia kofeiny, choć decyzja o jej ograniczeniu powinna zależeć od indywidualnej sytuacji zdrowotnej.
MIT #3 - Magnez i kawa: Prawda czy mit?
Czy rzeczywiście picie kawy wpływa negatywnie na poziom magnezu w organizmie? Mimo faktu, że kawa może minimalnie wpływać na wydalanie magnezu, warto zauważyć, że ilość tego minerału w kawie jest niewielka, podobnie jak ilość magnezu „wypłukanego” z organizmu podczas picia kawy. Ostatecznie różnica jest niewielka.
MIT #4 – Zielona kawa a utrata wagi: Czy jest to mit?
Czy naprawdę zielona kawa to remedium na utratę kilogramów? Nie ma jednoznacznych dowodów na korzyści zielonej kawy dla odchudzania. Istnieje jednak wiele kontrowersji wokół jakości i zawartości substancji w niej, co sprawia, że skuteczność odchudzania przy jej pomocy jest dyskusyjna.
MIT #5 – Kawa a przyrost wagi: Czy to realne?
Kawa sama w sobie nie powoduje znaczącego przyrostu wagi, jednak to, co dodajemy do kawy, może zdecydowanie to zmienić. Dodatki, takie jak cukier czy syropy smakowe, znacząco zwiększają kaloryczność napoju.