Czym się różni Arabica od Robusty?
   2019-03-24 23:00:00     KAWA

Arabica i Robusta to dwa najpopularniejsze gatunki kawy, które dostępne są na rynku. Każda z nich ma swój unikalny aromat, który podbił serca wielu miłośników kawy na całym świecie. Na czym polega ich sekret? Czym się od siebie różnią Arabica i Robusta? Kto doceni smak tej pierwszej, a kto powinien zdecydować się na parzenie naparu z ziaren drugiej odmiany?

Kawa Arabica

Kawa uprawiana jest głównie w Afryce i Ameryce Południowej, a jej doskonały smak sprawia, że jest ona najczęściej wybieranym gatunkiem kawy na świecie. Jej uprawa jest wymagająca, ponieważ nieustannie należy ochraniać ją przed chorobami i insektami. Posiada zielone lub zielono-szare ziarna. Aby nabrały one charakterystycznej barwy, muszą one zostać poddane procesowi palenia.

Kawa Robusta

Ten gatunek jest łatwiejszy w uprawie, a jego zbiory są bardziej obfite w porównaniu z Arabiką. Przekłada się to na niższą cenę pozyskiwanych z upraw ziaren, które są mniejsze od Arabiki i mają żółto-zieloną barwę.

robusta

Najważniejsze różnice między Robustą a Arabicą

Czym więc różni się Arabica od Robusty? Odrębne sposoby produkcji, odmienne warunki uprawy i rejony pochodzenia przekładają się na najważniejsze różnice między tymi najpopularniejszymi odmianami kawy.

Smak

Arabica ma dużo łagodniejszy smak, który często posiada słodkie nuty. Kawa Robusta natomiast ma dość ostry i wyrazisty aromat, a dodatkowo miewa dość intensywny gorzki posmak.

Zawartość kofeiny

Zawartość kofeiny to dość istotna różnica między Arabicą a Robustą. Pierwsza odmiana charakteryzuje się dość niską zawartością tego związku. Druga natomiast przeciwnie – posiada jej nawet dwa razy więcej.

Cena

Sposób uprawy i wielkość zbiorów wpływają bezpośrednio na cenę obu odmian. Uprawy Robusty są znacznie mniejsze, jednak ich bezproblemowość oraz obfite zbiory powodują, że cena ziaren tego gatunku jest niższa w porównaniu z Arabicą. Ta jest droższa, ponieważ dużo trudniej jest otrzymać wystarczająco duże zbiory, co powoduje, że plantacje muszą być znacznie większe.

kawa robusta

Jak dobrać najodpowiedniejszą odmianę?

Obie odmiany różnią się między sobą dosyć znacznie, ale każda z nich ma swoich oddanych miłośników. Chcesz wiedzieć, który gatunek jest odpowiedni dla Ciebie?

Chwila relaksu z ulubioną kawą

Po Arabicę powinieneś sięgnąć, gdy szukasz łagodnego i aromatycznego napoju, a zawartość kofeiny nie jest dla Ciebie najważniejsza. Dzięki tej kawie zrelaksujesz się i nabierzesz nowych sił.

Kawowy zastrzyk energii

Robusta to propozycja dla miłośników espresso – gwarantuje ona napar o wyraźnym smaku z nutą goryczki. Jeśli szukasz kawy, która da Ci dużo energii, sięgnij właśnie po tę odmianę. Duża zawartość kofeiny będzie dla Ciebie najważniejszą różnicą między Robustą a Arabiką. W ofercie Tommy Cafe znajdziesz zarówno czystą Robustę jak i mieszanki z Arabiką.  

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze