Święto kawy - ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia
   2020-09-27 22:00:00     KAWA

Historia, kultura, tradycja

Zapiski i przekazy historyczne z kultury Arabskiej mówią o tym, że kobieta mogła rozwieść się z mężem tylko wtedy, gdy ten nie lubił jej kawy. Niektóre źródła podają wersję taką, że w starożytnej Arabii powodem do rozwodu była tylko sytuacja, gdy mąż nie zapewnił żonie odpowiedniej ilości kawy.

W 1600 roku kawa z krajów arabskich dotarła do portu w Wenecji. Zarówno mnisi jak i bogobojni ludzie prosili papieża Klemensa VIII o zdelegalizowanie „muzułmańskiego” napoju, z uwagi na jego mocny aromat, kolor i gorącą formę podania, co kojarzono z napojem Szatana. Papież jednak stwierdził, że napój jest tak dobry, iż grzesznym byłoby pozwolenie na picie go tylko poganom. 

W 1674 r. Petycja kobiet przeciwko kawie zawierała m.in. zapis stwierdzający że kawowy napar zamienia brytyjskich mężczyzn w „bezużyteczne zwłoki” i tym sposobem niezadowolone z nich kobiety, domagały się wprowadzenia zakazu stosowania jej dla osób poniżej 60 roku życia.

Jeszcze w XVIII wieku niektóre kraje głównie nordyckie próbowały wyeliminować kawę. Głównym powodem zakazu jej spożywania była jego tendencja do stymulowania „radykalnego myślenia”, jak i niszcząco wpływa na ekonomię, płodność i efektywność pracy .

W 1746 r. Szwecja ustanowiła wysokie podatki, co wykreowało kawowy czarny rynek. Za brak płatności posuwano się do konfiskaty akcesoriów do konsumpcji kawy tj. filiżanek i spodków. Co ciekawe, kraje Skandynawii to obecnie najwięksi konsumenci kawy, a właśnie Szwedzi mają nawet specjalne określenie na przerwę kawową, czy też chwilę relaksu przy filiżance kawy – Fika! Termin ten jednak oznacza całą celebrację i rytuał jej picia, najlepiej w gronie bliskich.

Spożycie kawy, kultura picia itp.


Spośród wszystkich napojów serwowanych do śniadania kawahttps://www.tommycafe.pl/123-kawa-arabica stanowi aż 65%. Jednak zanim stała się tak popularna i powszechnie pita, częstym napojem śniadaniowym było.... Piwo.

Z kolei w USA początkowo kawa była pijana wyłącznie po obiedzie. Wspomniane Stany Zjednoczone są jednym z największych rynków konsumpcji kawy, jednak tylko jeden ze stanów może się poszczycić możliwością uprawy kawowca i są to Hawaje. Tamtejsze gleby wulkaniczne i odpowiednia wysokość nad poziomem morza sprawiają, że kawa hawajska ma bardzo ciekawe walory smakowe. Kawę z Hawajów można zamówić na naszym sklepie www do czego zachęcamy - Kawa Kona Extra Fancy

To właśnie we wspomnianej kawie z Hawajów znajduje się najwięcej kofeiny - jest to 180 miligramów na 175-mililitrową filiżankę. Trochę mniej, bo 177 miligramów zawierają kawy z Gwatemali i Salwadoru. Kawy kostarykańskie i peruwiańskie w naparze zawierają 160 miligramów kofeiny, zaś „tylko” 140 to wynik kaw etiopskich, czy brazylijskiej kawy Santos.

Cappuccino swoją nazwę zawdzięcza braciom Capuchin, ponieważ jego kolor przypomina szatę kapucyńską. W Wiedniu bardzo popularnym odpowiednikiem cappuccino jest właśnie „Kapucyn"( Kapuziner) który jest czarną kawą z odrobiną bitej śmietany. 

Kawa za darmo w kawiarni? Chodzi o “Caffè sospeso”, czyli zapłacona z góry kawa, na którą moda pojawiła się jakiś czas temu również w Polsce. Pierwowzorem była włoska tradycja “płacenia do przodu”. Płacisz za kawę dla kogoś, kogo nie stać, lub jako prezent dla kolejnego klienta, licząc że i on kiedyś zrobi to samo i tak tworzymy pozytywny, życzliwy łańcuszek.

Starbucks wydaje więcej pieniędzy na ubezpieczenia zdrowotne dla swoich pracowników niż na ziarna kawy. Hmm może lepiej jednak omijać sieciówkowe kawy na rzecz kaw z palarni ;)

Dodanie do kawy śmietanki, sprawi że ciepło naparu utrzyma się o ok. 20% dłużej w filiżance niż bez jego dodatku.

Smak kawy nigdy nie pokrywa się idealnie z jej zapachem, ponieważ około połowa smaku błyskawicznie rozpuszcza się w ślinie.

Kawowe ziarno... Surowa kawa może być przechowywana bez większego uszczerbku na jakości nawet przez 10 lat. Ważne jednak by warunki były odpowiednie głównie temperatura i wilgotność.

100g kawy to około 60 ziarenek, tyle też pedantycznie i skrupulatnie na filiżankę kawy odliczał Ludwig van Beethoven. Z kolei na standardową porcję popularnego w dzisiejszych czasach espresso potrzeba ok 40 ziarenek kawowca.

Sport, rekordy, motoryzacja, technologie

Kawa przysłużyła się brazylijskim sportowcom, którzy nie mogli zostać wysłani na Igrzyska Olimpijskie w 1932 roku W Los Angeles. Rząd Brazylii jednak znalazł sposób i zawodnicy zostali załadowani na statek przewożący ziarna kawy.


Słynna Księga Rekordów Guinnessa zawiera różne rekordy, ciekawy należy do kategorii „Najstarszy kot w historii” –kotka o imieniu Creme Puff, dożyła 38 lat i 3 dni, a zawdzięcza to ponoć codziennemu piciu kawy ze śmietanką, o poranku.

Kawa ma związek również z gigantami branży motoryzacyjnej, a to za sprawą marki Peugeot, która produkowała młynki do kawy.

Kawa przyczyniła się również do rozwoju technologii – otóż pierwsza kamera internetowa została wynaleziona przez grupę naukowców z Cambridge. Urządzenie wówczas skierowano na ekspres do kawy, aby naukowcy i studenci z różnych części budynku mogli sprawdzić, czy kawa już się zaparzyła.

Rada na koniec:
Idzie zima - wystudzona kawa pomaga pozbyć się śladów po soli na skórzanych brązowych butach.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze