Jak wybrać kawę do espresso?
   2020-12-01 23:00:00     Home

Espresso – mała filiżanka intensywnej, ciemnej kawy, zwieńczonej brązową, gęstą pianką zwaną cremą. Po wypiciu zostawia nieco gorzkawy, ale jednocześnie ciekawy posmak. Czysta esencja. Sto procent kawy w kawie. Coś, bez czego nie mógłby się obejść żaden Włoch. Dobre rano, po południu, a nawet wieczorem. Czasem wypijane na raz, czasem podstawa mlecznych wariacji kawowych, takich jak latte czy cappuccino. Co stanowi o dobrym espresso i jak wybrać do niego kawę?

Jaka kawa do espresso?

Jeżeli właśnie rozpoczynasz swoją przygodę z kawą specialty, czyli z ziarnami najwyższej jakości, warto zacząć od podstaw. Jak wybrać kawę do espresso? Jest kilka informacji, którymi należy się kierować. Pierwsze z nich to data i stopień palenia ziaren, druga to ich pochodzenie, a trzecia – skład. Później pozostają już indywidualne preferencje smakowe.

Data i stopień palenia ziaren

Kawa do parzenia espresso powinna być świeżo palona. Należy sięgać po kawy wypalone nie później niż pół roku wcześniej. Świeże ziarna oddadzą nam bowiem najwięcej aromatu i smaku, które z czasem zaczną wietrzeć. Jeśli chodzi o stopień palenia ziaren, to mamy tutaj skalę trzystopniową – kawę jasno, średnio i ciemno paloną. Do espresso najlepiej wybrać kawę średnio lub ciemno paloną. Jasno palone ziarna posiadają więcej kwasowości, co w przypadku espresso nie jest pożądane. Ciemne palenie natomiast nadaje kawie gorzkawy, czekoladowy posmak, podczas gdy średnie zachowuje balans pomiędzy kwasowością a nutami smakowymi danej odmiany.

Pochodzenie

Pochodzenie ziaren ma ogromny wpływ na smak kawy – każdy region charakteryzuje się bowiem innymi warunkami klimatycznymi i rodzajem gleby pod uprawę. Wyczuwalne aromaty zależeć będą zatem od położenia plantacji, stopnia jej nasłonecznienia, ilości opadów czy nawet jakości powietrza. Przykładowo kawy brazylijskie wyróżniają się subtelnym aromatem i łagodnym smakiem pozbawionym kwasowości, z wyczuwalnymi nutami czekolady. Największe plantacje kawy znajdują się na terenach Ameryki Środkowej i Południowej, Afryki oraz częściowo Azji (głównie w Wietnamie). To stamtąd pochodzą słynne Arabica i Robusta.

Skład

Najlepsza kawa do espresso to mieszanka ziaren pochodzących z różnych plantacji, najczęściej z Ameryki Południowej i Środkowej, niekiedy również z Afryki. Zazwyczaj są to w 100% ziarna Arabiki, choć znaleźć też można mieszanki będące połączeniem Arabiki i Robusty w odpowiednich proporcjach. Arabica należy do najszlachetniejszych i najczęściej wybieranych na świecie. Wyróżnia się łagodniejszym smakiem, często posiadając słodkie nuty. Robustę natomiast charakteryzuje ostrzejszy, wyrazisty aromat i gorzkawy posmak. Uprawiana jest w Afryce i w Azji.

Ziarnista kawa Espresso Top Blend 

Arabica i Robusta to dwa najpopularniejsze gatunki kaw na świecie, a każda z nich posiada unikalny aromat. Dodatkowo Arabica zawiera znacznie mniejszą ilość kofeiny niż Robusta. Wybór między nimi to więc odpowiedź na pytanie, czy oczekujemy od espresso intensywnego zastrzyku energii, czy jednak chcemy oddać się chwili relaksu z filiżanką łagodnego i aromatycznego napoju. Wśród kaw od Tommy Cafe znaleźć możemy zarówno blendy 100% Arabica, jak i połączenia Arabiki i Robusty w proporcjach 4:1 lub 1:1.

Podsumowanie

Kwasowość w kawach do espresso powinna znajdować się średnio na poziomie 3/5. Intensywność smaku tego naparu gwarantują odpowiednio wypalone ziarna. Ostatnim elementem układanki jest sposób parzenia, polegający na niemal ekspresowym przepływie wody przez zmielone ziarna pod odpowiednim ciśnieniem. Klasyczne espresso powinno składać się z 25 ml gęstego, wyrazistego płynu, a dla wydobycia wszystkich aromatów należy podawać je w podgrzanej filiżance. Ale to tylko część swoistego, kawowego savoir-vivre parzenia espresso.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze