Jak parzyć kawę smakową?
   2021-02-25 23:00:00     KAWA

Każdy, kto choć raz próbował kaw specialty wie, że ziarna mogą cechować się najróżniejszymi nutami smakowymi i zapachowymi. Wachlarz możliwości jest szeroki: od klasycznego miodu czy orzechów, przez suszone owoce i kakao aż po świeży posmak porzeczek czy śliwek – ziarno kawy może kryć w sobie cały świat. Mając tę świadomość, właściwie każdą kawę możemy nazywać kawą smakową. Co jednak tak naprawdę mamy na myśli, używając tej nazwy? I co kryje się pod nieco podejrzanym tytułem „kawa aromatyzowana”? Tego wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Obecnie na rynku dostępne jest całe mnóstwo kaw występujących pod szyldem „kawa aromatyzowana”. Wśród bardziej wtajemniczonych kawoszy ten rodzaj produktów nie cieszy się zbyt dużym zaufaniem. Nie bez powodu – kawy smakowe nie są czystymi ziarnami, które uwalniają całą moc swojego aromatu tylko dzięki odpowiedniemu paleniu i metodzie parzenia. A skąd możemy wiedzieć, czy to, co jest dodawane do ziaren, jest czymś więcej niż chemiczną mieszanką, która nie służy ani nam, ani kawie (ani naszemu młynkowi)? Zanim jednak z góry skreślimy ten rodzaj napoju, zastanówmy się, jak powstaje kawa smakowa i czym powinni kierować się wielbiciele nietypowych smaków, wybierając kawy smakowe.

Jak powstaje kawa smakowa?

Proces jej powstawania jest bardzo zbliżony do produkcji kawy naturalnej. Po zbiorze i selekcji następuje czas prażenia ziaren. Do gorących jeszcze ziaren dodaje się aromat np. "creme brule". Temperatura sprawia, że jest on całkowicie wchłaniany przez ziarna, a uwalnia się ponownie w momencie parzenia kawy.

Kawa aromatyzowana a jakość i zdrowie

Niestety, wielu producentów wykorzystuje fakt, że sztucznie dodane aromaty są w stanie przykryć defekty ziaren i do produkcji kaw aromatyzowanych wykorzystują surowiec nadający się właściwie do wyrzucenia – nadgnite ziarna z ubytkami. Dlatego tak ważne przy wyborze kawy smakowej jest sprawdzenie, jakie ziarna zostały użyte w jej przygotowaniu. Niektóre palarnie, takie jak Tommy Cafe, podają informacje na ten temat w opisie produktu. Dzięki temu klient wie, że kupując kawę o smaku mlecznej czekolady czy Banana Split od Tommy Cafe, zaopatruje się w doskonałą arabikę Kolumbia Excelso.

Równie istotna jest jakość olejków zapachowych dodawanych do kawy. Syntetyczne substancje chemiczne może i pozwolą uzyskać kawę o smaku batona Snickers, ale to niestety ich jedyna – wątpliwa – zaleta. Na szczęście istnieją producenci, którzy nie traktują po macoszemu żadnego ze składników używanych w wytwarzaniu kawy. W naszej palarni, jeśli już dodaje się do ziaren olejki aromatyczne, to zawsze spełniają one odpowiednie normy i są pozyskiwane zgodnie z normami bezpieczeństwa i higieny.

źródło: shutterstock.com

Jak parzyć kawę smakową?

Najlepiej według własnego gustu. Kawa aromatyzowana to też po prostu kawa, dlatego metodę jej parzenia należy wybierać w zgodzie z własnymi preferencjami (jak unikać błędów podczas parzenia kawy, dowiesz się tutaj). Warto jednak pamiętać, że olejki dodawane do ziaren mają niekorzystny wpływ na działanie młynka kawowego – oblepiają żarna i mogą nawet zatrzymać mechanizm. Dlatego lepiej nie wsypywać ich do ekspresów ciśnieniowych z wbudowanym młynkiem.

Po mieleniu kawy smakowej powinno się też szczególnie zadbać o dokładne wyczyszczenie młynka. Osiadłe na częściach mechanizmu olejki mogą sprawić, że każda kolejna kawa, którą wsypiemy do młynka, będzie miała ten sam posmak, np. słodkiej wanilii, co nasza kawa aromatyzowana. Ponadto olejki mają to do siebie, że jełczeją, a nikt nie chciałby próbować napoju z dodatkiem tego aromatu.

Aromatyczne podróże na krańce świata

Dla kogo najlepiej nadają się kawy aromatyzowane? Gustują w nich poszukiwacze nowych smaków, sensoryczni podróżnicy, a także osoby, dla których picie kawy naturalnej stanowi wyzwanie. Kawa smakowa, mielona lub ziarnista (bo i taką, i taką znajdziesz w sklepie Tommy Cafe), to idealny prezent dla kogoś, kto rozpoczyna swoją przygodę z kawą i potrzebuje łagodnej inicjacji.

Czytaj również: Jaka kawa na prezent będzie najlepsza?

Pamiętajmy, że nie należy ustawać w eksperymentach! Jeśli jesteście ciekawi smaku kawy z dodatkiem olejków zapachowych, ale obawiacie się, że będzie ona zbyt intensywna, warto zmieszać ją z kawą naturalną, mieloną lub w ziarnach. W ten sposób powstanie autorska mieszanka i kto wie, może stanie się ona tą ulubioną.

Nie wiesz, jaka kawa smakowa spełni Twoje oczekiwania? Skontaktuj się z nami, pomożemy wybrać produkt, który podbije Twoje kawowe serce!

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze