Czym charakteryzuje się kawa specialty?
   2021-03-16 23:00:00     KAWA

Rosnąca popularność niewielkich palarni kawy i coraz większa liczba kawiarni wykorzystujących alternatywne metody parzenia sprawiają, że większość konsumentów czarnego napoju spotkała się już z terminem specialty coffee. Oznacza on po prostu kawę najwyższej jakości – taką, którą możemy spożywać bez obaw o nasze zdrowie, ale też bez obaw o środowisko. Co to jest kawa specialty? Jakie kryteria pozwalają ocenić, czy dany produkt jest tym z najwyższej półki? I kto się tym zajmuje?

Stosunkowo najnowsze trendy przygotowywania i podawania kawy, czyli tzw. Trzecia Fala Kawy, to przede wszystkim nacisk na jakość, bezpieczeństwo i transparentność podczas całego procesu produkcji kawy. Dziś stawia się nie tyle na jak najniższe koszty wytwarzania produktu (często kosztem jego smaku), co na staranne przeprowadzenie każdego etapu uprawy i preparowania ziaren. Droga od plantacji do palarni jest coraz krótsza, co pozwala z jednej strony na lepszą kontrolę jakości transportowanych ziaren, a z drugiej – na docenienie i odpowiednie wynagrodzenie pracy rolnika, odpowiedzialnego za swoje plony. Dlatego wybór kawy specialty ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale też na zapewnienie bezpieczeństwa produkcji kawy i godnego bytu plantatora.

Kawa specialty a popularne marki

Znakomita większość kaw znanych marek, dostępnych w każdym markecie, nie stała nawet obok najwyższej jakości ziaren. Wszystkie te kawy smakują podobnie – są to często pomieszane ziarna z różnych regionów, nieprzebrane i wypalone na tyle mocno, by stłumić zarówno indywidualne nuty poszczególnych gatunków kawy, jak i zapach stęchlizny, typowy dla ziaren z ubytkami. Dlatego dla większości z nas smak kawy kojarzy się z goryczą przepalonego ziarna, pozbawionego indywidualnych subtelności.

W przeciwieństwie do wielkich koncernów rzemieślnicze palarnie przywiązują wagę do każdego etapu przygotowywania kawy – dzięki temu mają kontrolę nad jakością końcowego produktu i smaku energetycznego naparu. Z tej przyczyny ich ziarna często chlubią się tytułem kawa specialty.

Czym wyróżniają się kawy specialty?

Kryteria brane pod uwagę podczas oceniania ziaren, są podobne do tych, na jakie my również powinniśmy zwracać uwagę podczas każdego zakupu kawy. Oczywiście ziarna kawy specialty analizowane są znacznie bardziej drobiazgowo – aby dowiedzieć się, na co zwracać uwagę podczas kupowania kawy, zapoznaj się z innymi artykułami na blogu Tommy Cafe.

Oto najważniejsze czynniki, brane pod uwagę przez Q-graderów, czyli badaczy jakości ziaren:

  • Pochodzenie kawy – najbardziej cenione gatunki pochodzą z regionów tzw. Pasa Kawowego, zawartego pomiędzy dwoma zwrotnikami. Kawy pochodzące z konkretnych obszarów mają charakterystyczne cechy i aromaty. Istotne jest także, by surowe ziarna pochodziły z jak najświeższych zbiorów.
  • Sposób zbierania i selekcjonowania ziaren – ręczne zbieranie pojedynczych owoców to najbardziej czasochłonna, ale i najkorzystniejsza dla jakości zbioru metoda.
  • Obróbka ziaren – na sucho, na mokro czy pulped natural – także wpływa na to, które z kawowych aromatów będą najbardziej podkreślone w napoju.
  • Termin i rodzaj wypalenia – różne stopnie palenia mają swoje zastosowanie, dlatego nie można powiedzieć, że kawa jasno lub średnio palona jest lepsza od tej mocno palonej. Bardzo istotny jest natomiast czas, jaki upływa między wypaleniem ziaren a dostarczeniem ich do klienta. W palarni Tommy Cafe kawa jest wypalana przez sześć dni w tygodniu i jak najszybciej wysyłana do klienta, co zapewnia gwarancję świeżości ziaren, a co za tym idzie – najwyższą jakość napoju.

źródło: shutterstock.com

Czytaj również: Jaka jest różnica pomiędzy kawą jasno paloną, średnio paloną i ciemno paloną?

Podsumowując – co to jest kawa specialty? To ziarna, które w ocenienie profesjonalistów uzyskały więcej niż 80 punktów w 100 punktowej skali. Wybierając taką kawę, możemy mieć pewność, że uzyskamy najbogatszy smak i aromat naparu, zadbamy o własne zdrowie, a także przyczynimy się do sprawiedliwego rozdziału dochodów między osobami pracującymi na każdym etapie produkcji kawy – od krzaka na plantacji, aż po napój w filiżance.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze