Produkt dodany poprawnie do Twojego koszyka

Razem produkty: (brutto)
Dostawa: (brutto) Darmowa wysyłka!
Razem (brutto)
Strona główna > Kawa>Kawa Top Arabica>Kawa Jamaica Blue Mountain

Kawa Jamaica Blue Mountain

Kawa Jamajka Blue Mountain to najsłynniejsza i przez większość uważana za najlepszą kawę na świecie. Surowe, zielone ziarna kawy importowane są przez Tommy Cafe prosto z Jamajki z rejonu Clydesdale i palone dopiero po złożeniu zamówienia w naszej palarni kawy.

Jako oficjalny dystrybutor kawy Jamaica Blue Mountain do każdego zamówienia dołączamy certyfikat.  

cena brutto

49,11 zł

  • 50g
  • 100g
  • 250g
  • 500g
  • 1kg

- +

Jesteśmy oficjalnym dystrybutorem kawy Jamaica Blue Mountain w Polsce. 

Można stwierdzić, że Jamaica Blue Mountain Coffee zawdzięcza swoje początki decyzji podjętej przez króla Francji w XVIII wieku. W 1723 roku, król Ludwik XV wysłał trzy rośliny kawy do francuskiej kolonii - Martyniki – innej bujnej, żyznej wyspy, leżącej 1900 km na południowy zachód od Jamajki. Pięć lat później w roku 1728, Sir Nicholas Lawes, gubernator Jamajki, otrzymał w prezencie pierwszą roślinę kawy od gubernatora Martyniki. Reszta to już historia. Od tego jednego krzewu Arabiki, zaczęła się historia tej znakomitej kawy. W ciągu dziewięciu lat pierwsza część kawy została wyeksportowana i tak narodził się jamajski przemysł kawowy.

Arabica kocha azot i fosfor bogatych gleb Jamajki na stromych wzniesieniach Gór Błękitnych. Położone na północ od Kingston po wschodniej stronie wyspy, Góry Błękitne wyrastają do wysokości 2.350 metrów. Uprawiane ziarna to głównie Arabica Typica.  Kawa rozwija się w żyznej, wulkanicznej glebie, regularnie nawadnianej deszczem i co najważniejsze pod przykryciem mglistych chmur, chroniących przed palącym słońcem. Wszystkie te czynniki połączone razem pomagają w rozwijaniu kawy o wyjątkowej słodyczy i aromacie, bogatym smaku i z łagodną kwasowością.

Aby kawa mogła nazywać się Jamaica Blue Mountain, musi być uprawiana na wysokości do 1800 metrów w parafiach Portland, Św. Andrzeja, Najświętszej Marii Panny i Św. Tomasza, obejmujące obszar 6000 ha - wielkość jednej dużej plantacji w jednym z krajów o wysokiej produkcji kawy. Uprawa kawy w górach Blue Mountain odbywa się w większości w małych gospodarstwach do 4 hektarów ale są również większe plantacje o pow. do 70 ha. Istnieje ok. 25.000 gospodarstw i farm zajmujących się uprawą kawy Blue Mountain.
Jamajka stała się liderem w uprawie kawy i największym producentem na świecie, pomiędzy 1800 i 1840, z produkcją osiągającą 70.000 ton rocznie. W 1838 roku, niewolnictwo zostało zniesione i wiele plantacji kawy zostało zamknięte, aby zrobić miejsce dla uwolnionych niewolników, którzy rozpoczęli sadzenie roślin spożywczych dla własnego użytku. W 1890 jamajski przemysł kawowy pogrążył się w chaosie i rząd przyjął ustawę, aby zapewnić instrukcje w sztuce uprawy i suszenia, wydzielając niektóre dzielnice oraz właściwych instruktorów.  Kontrola jakości stanowiła wyzwanie przez najbliższych pięćdziesiąt lat, z pewną poprawą na początku lat czterdziestych, kiedy to miały miejsce dwa istotne zdarzenia. Po pierwsze, w 1944 roku, decyzją rządu Jamajki stworzono centralny proces czyszczenia kawy, na podstawie którego wszystkie kawy eksportowe musiały być przetwarzane. Po drugie w 1950r. powołano urząd Jamaican Coffee Industry Board (zwany także JCIB) uprawniony do poprawy, kontroli oraz utrzymania najwyższej jakości i reputacji jamajskiej kawy.  Każda beczka kawy musi przejść przez Coffee Industry Board (formalnie pod nadzorem Departamentu Regulacji) w celu kontroli jakości, gdzie kawa zielona jest dokładnie sprawdzana przed wywozem. To może zajmować dużo czasu i powodować opóźnienia, ale jakość jest najważniejsza a ścisła kontrola zapewnia, że każde ziarenko kawy Jamaica Blue Mountain opuszczające wyspę jest najwyższej jakości. Ponadto JCIB określa ścisłe standardy uprawy, zbioru, przetwórstwa i obrotu kawą, zapewniając, że końcowy wynik jest zawsze doskonały. 

W rezultacie, wielu uważa tę kawę za najlepszą na świecie i "Szampanem wśród kaw". Podobnie jak we Francji "Appellation d'origine contrôlée Champagne", który ściśle kontroluje gdzie autentyczne winogrona szampana mogą być uprawiane, obszar, na którym Jamaica Blue Mountain Coffee jest uprawiana, również znajduje się pod ścisłą kontrolą. Obszar jest stosunkowo niewielki a eksport rocznej produkcji w wielkości od 1000 ton do 1350 ton, jest bardzo niewielki w stosunku do światowych standardów. Odpowiada on 0,1% produkcji Kolumbii lub innymi słowy, 3 godzinom kolumbijskiej produkcji! Podkreślając niezwykle małą produkcję i ekskluzywność, Jamaica Blue Mountain jest praktycznie jedyną kawą na świecie, pakowaną w drewniane beczki, zamiast worków. 
Obecnie, przy bardzo niskiej rocznej produkcji Jamaica Blue Mountain Coffee i eksporcie sięgającym 85% do 90% do Japonii, Jamaica Blue Mountain pozostaje jak zawsze - nieuchwytna, luksusowa, najcenniejsza i oczywiście przepyszna.

Oceń 

delikatna i aromatyczna

Kawa o przepięknym i zniewalającym aromacie.W smaku bardzo delikatna,nawet jak dla mnie. Cena troszkę zaporowa,ale czego się nie robi dla przyjemności:)Spróbowałam i z pewnością po nią wrócę.Jednak różnorodność kaw pozwala robić kolejne zakupy i próbować innych pyszności.

Oceń 

Jamajka

Kawa doskonała pod każdym względem a moja żona się uzależniła od tej kawy i mam teraz problem:)

Oceń 

zapowiada się znakomicie

po zmieleniu mam wrazenie ,ze entuzjastyczna fama na temat tej kawy jest uzasadniona - zapach zmielonych ziaren mozna wciągać i wciągać i jest dobrze.
a co po zaparzeniu : jest troche gorzej ale dalej jest dobrze. kwasowatość balansuje na granicy i walczy z łagodnym smakiem - jest troche za słaba - parząc w expresie dobrze jest nasypać 2,5 łyzeczki na 180ml wody z kranu,dla mnie jest wtedy najlepsza

Oceń 

Jamajka

Kawa faktycznie bardzo dobra w smaku, chociaż chyba zbyt delikatna jak na moje podniebienie:)

Oceń 

Kawa doskonała!

Kawa doskonała pod każdym względem! Znam większość kaw z Tommy Cafe ale przy większym przypływie gotówki zawsze decyduję się na Jamajkę:)

Napisz swoją opinię !

Napisz swoją opinię

Kawa Jamaica Blue Mountain

Kawa Jamaica Blue Mountain

Kawa Jamajka Blue Mountain to najsłynniejsza i przez większość uważana za najlepszą kawę na świecie. Surowe, zielone ziarna kawy importowane są przez Tommy Cafe prosto z Jamajki z rejonu Clydesdale i palone dopiero po złożeniu zamówienia w naszej palarni kawy.

Jako oficjalny dystrybutor kawy Jamaica Blue Mountain do każdego zamówienia dołączamy certyfikat.  

Napisz swoją opinię