Czy kawę należy trzymać w lodówce? Sposoby na przechowywanie kawy
   2021-01-21 23:00:00     KAWA

W wielu eleganckich i nowoczesnych kuchniach (a także w tych starszych, obłożonych boazerią) można zobaczyć ziarnistą kawę, stojącą na półce w szklanym słoiku. Gdzie indziej znajdziemy kawę w drzwiczkach lodówki, na parapecie, w oryginalnym opakowaniu lub w metalowej puszce. Który z tych sposobów jest najlepszy? Jak przechowywać kawę, by jak najdłużej zachowała całe bogactwo swojego aromatu? Czy kawa ziarnista się psuje? Poniżej spróbujemy rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na pytania dotyczące przechowywania kawy.

W końcu nie po to uczymy się rozpoznawać kawę najwyższej jakości i inwestujemy w dobre ziarna, żeby potem zepsuć je niewłaściwym przechowywaniem. By odpowiednio zadbać o kawę – tę przed i po zmieleniu – należy przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim chronić ją przed wpływem powietrza, wilgoci, światła i skrajnych temperatur. Jak to zrobić? Oto wskazówki.

Kawa w lodówce – dłuższa świeżość czy morderca smaku?

Czy ziarna kawy można mrozić? Absolutnie nie! Wbrew intuicji, która każe nam przechowywać produkty, na których świeżości nam zależy w lodówce lub zamrażarce, kawa w niskich temperaturach tylko traci. Nadmierny chłód powoduje, że olejki eteryczne w ziarnach są neutralizowane. A to im zawdzięczamy bogactwo smaku napoju i wielość nut, jakie w nim rozpoznajemy. Po zmrożeniu zamiast orzechów laskowych, miodu i suszonej moreli, w porannej filiżance wyczujemy najwyżej drewno i mokry papier.

Chyba że do niskiej temperatury w lodówce dodamy jeszcze nieszczelne opakowanie. Wtedy nasza kawa będzie pachniała kiełbasą, serem żółtym i ogórkami – albo innymi produktami, które razem z nią przechowujemy. Kawa, zarówno mielona jak i w ziarnach skutecznie pochłania otaczające ją zapachy. Dlatego tak ważne jest przechowywanie jej w szczelnym pojemniku.

Ciepło i światło – przyjaciele czy wrogowie kawy?

Po raz kolejny odpowiedź jest prosta – wrogowie. Światło słoneczne przyspiesza wietrzenie kawy, podobnie jak wysokie temperatury. Dlatego przechowywanie kawy w przezroczystym słoiku, na przykład na parapecie w kuchni, to marnowanie pysznych ziaren. Szczególnie jeśli zaopatrujemy się w nie w sprawdzonych palarniach, takich jak Tommy Cafe, które na każdym etapie produkcji dbają o to, by ziarna kawy nie były narażone na czynniki mogące negatywnie wpłynąć na ziarna kawy. Zamknięta w ciemnej szafce, z dala od źródeł ciepła, nasza kawa najdłużej utrzyma świeżość.

Wiemy już, że kawa nie lubi zimna i ciepła, innych zapachów i światła. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać podczas przechowywania kawy?

źródło: shutterstock.com

Czy kawa ziarnista psuje się wolniej niż mielona?

Jak możemy się domyślić, to, czy przechowujemy kawę w ziarnach, czy mieloną, ma znaczenie dla jej trwałości. Nasion zasadniczo nie powinno się mielić na zapas – niestety, bardzo szybko tracą one znaczną część aromatu i napar z nich przyrządzony jest uboższy w smaku. Jeśli jednak kupujemy kawę mieloną, to nie przesypujmy jej do innych pojemników. Metalowe puszki psują smak, a szklane słoiki przepuszczają światło. Kawę po otwarciu najlepiej trzymać w oryginalnym opakowaniu, zawijać krawędź paczki, zamykać ją mocnym klipsem i dopiero wtedy wkładać do innego pojemnika.

Ogólne zasady przechowywania kawy ziarnistej i mielonej są podobne. Należy jednak pamiętać, że w identycznych warunkach ta mielona zachowa aromat znacznie krócej od tej w nasionach. W jakim pojemniku najlepiej przechowywać kawę?

  • szczelnym – nieprzepuszczającym powietrza ani wilgoci
  • nieprzepuszczającym światła
  • najlepiej – w oryginalnym opakowaniu

Ziarnista kawa także wietrzeje, chociaż nieco wolniej, a nawet najszczelniejsze pojemniki nie pozwalają zachować kawowych aromatów na długo. Dlatego kupując kawę, zwracajmy uwagę na datę ważności – paczka, która długo stoi na półce nie gwarantuje naparu o bogatym smaku (o innych elementach, jakie warto mieć na uwadze, wybierając kawę, przeczytasz w tym poradniku).

Może jednak zamiast zastanawiać się nad tym, jak przechowywać kawę, by na długo zachowała świeżość, po prostu przechowujmy ją krótko? Najlepiej kupujmy niewielkie ilości kawy na bieżąco. Paczka 250g zazwyczaj wystarcza na około 2-3 tygodni – taki czas przechowywania pozwala utrzymać świeżość kawy do ostatniego ziarna.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze