Cold brew – orzeźwiająca i pobudzająca kawa dla wtajemniczonych
   2016-06-01 22:00:00     KAWA

Dni stają się coraz gorętsze, dlatego każdy szuka odrobiny cienia i ochłody. Na taki właśnie czas idealną alternatywą dla klasycznej małej czarnej jest kawa cold brew. Parzenie kawy na zimno to wspaniały sposób na uzyskanie pysznego napoju o gładkim, słodkim i orzeźwiającym smaku. Podobnie jak w przypadku parzenia napoju na ciepło, istnieje kilka różnych metod na uzyskanie smacznej cold brew. W poniższym artykule uchylamy rąbka tajemnicy i zdradzamy sekret parzenia aromatycznej kawy na zimno.

Cold brew – co to jest?

Dla niewtajemniczonych – cold brew to nic innego jak ekstrakt (w tym wypadku z kawy) uzyskiwany w niskiej temperaturze. Podstawą tego sposobu przyrządzania naparu – prócz małej czarnej oczywiście – jest dobrze przygotowana woda – najlepiej użyć letniej.

Zwykle zmielone ziarna kawy zalewamy wodą o temperaturze od 80 do 97 stopni, w zależności od tego, jakim narzędziem się posługujemy. Podobnie ma się sprawa w przypadku słynnej kawy lodowej (Ice Coffee), która jest zalewana ciepłą wodą, a dopiero potem schładzana za pomocą kostek lodu, lodów czy zimnej bitej śmietany. W przypadku cold brew jest inaczej – używamy wody w temperaturze pokojowej i czekamy aż ekstrakt... zrobi się sam!

Kawa mrożona cold brew – czym się różni od parzonej na gorąco?

To niesamowite, jak ulubiona kawa parzona na zimno, może różnić się w smaku od tych samych ziaren zaparzonych metodą tradycyjną. Zmielone, jasno palone ziarna zalewane zimną wodą są pozbawione wyraźnej goryczki, a sama kawa – choć może być lekko kwaskowa – zachwyca smakiem. Niektórzy eksperci twierdzą, że przy tej metodzie zaparzania nie są wyczuwalne wszystkie nuty smakowe czy aromaty. Jednak czy taka kawa zasługuje na krytykę, skoro w zamian dostajemy błogie orzeźwienie? Niech każdy kawosz – czy to niedzielny, czy uznający się za eksperta – sam wyrobi sobie opinię na temat cold brew.

Inną istotną różnicą między cold brew a kawą parzoną na gorąco jest zawartość kofeiny. Kawa zalewana zimną wodą ma większą zawartość tej substancji stymulującej! Wszystko za sprawą długości parzenia – aby otrzymać kawę, używając do tego zimnej wody, musimy być cierpliwi i dać jej sporo czasu. Nie ma jednej sprawdzonej reguły na to, ile czasu powinno się parzyć kawę w zimnej wodzie – może to być od 2 do nawet 24 godzin. Czas oczekiwania na orzeźwiający napar zrekompensują nam jego pobudzające właściwości – silniejsze niż w przypadku klasycznego parzenia kawy ciepłą wodą, gdzie czas przyrządzania napoju to od 30 sekund do 3 minut, w zależności od tego, czym przyrządzamy napar. Kawa na zimno wymaga cierpliwości ­ – to fakt, ale efekt końcowy wart jest każdej minuty oczekiwania.

Ostatecznie, po kilku lub kilkunastu godzinach parzenia kawy zimną wodą, zawiera ona na tyle dużo kofeiny, że nie zaleca się picia jej w czystej formie, a bardziej potraktowania jako esencji, którą mieszamy w proporcjach 1:3 z wodą bądź mlekiem. Jest to również doskonała baza do wszelkich deserów kawowych.

źródło: shutterstock.com

Jak zrobić cold brew? Poradnik dla domowego baristy

Dla wielu osób parzenie kawy na zimno wciąż jest nowinką z szerokiego kawowego świata. Nie znaczy to jednak, że jest ona niedostępna dla baristów-amatorów! Taką kawę można bardzo prosto przygotować w zaciszu własnego domu. Wystarczy dzbanek lub czajnik, do którego wsypiesz świeżo zmieloną kawę. Z biegiem czasu, jeśli zakochasz się w tej metodzie parzenia, możesz zakupić specjalistyczne przedmioty, które ułatwiają przygotowywanie aromatycznej cold brew.

Na początek proponujemy 227g świeżo zmielonej kawy zalać litrem wody o temperaturze pokojowej i pozostawić na 12 godzin. Następnie należy odcedzić wodę od kawy – tutaj sprawdzi się jakikolwiek papierowy filtr. Gotowy napój podajemy zmieszaną z lodem, zimną wodą czy też z lodami – w zależności od gustu.

Kawa do cold brew, podobnie jak do innych tradycyjnych i alternatywnych metod parzenia, powinna być jak najwyższej jakości. Wybierając idealne ziarna, zwróćmy uwagę, czy są one oznaczone jako kawa specialty. W sklepie Tommy Cafe można znaleźć kawy ziarniste i mielone, które – parzone na zimno – połechczą miło nawet najdelikatniejsze podniebienia.

Długie oczekiwanie na kawę powinien nam wynagrodzić fakt, że taki ekstrakt możemy przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym naczyniu nawet do 5 dni.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze