Jak wybrać najlepszą kawę z Papui-Nowej Gwinei? Poznaj nowe zasady i sekrety tego wyjątkowego napoju!
   2023-08-14 22:00:00     KAWA

Kawy z Papui-Nowej Gwinei - co warto wiedzieć o ich jakości i nazewnictwie?

Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, na pewno interesuje cię, skąd pochodzi ten pyszny napój i jak się go ocenia. W tym artykule opowiemy ci o jednym z ciekawszych krajów produkujących kawę - Papui-Nowej Gwinei. Dowiesz się, jakie są nowe zasady oceny i nazewnictwa ziaren kawy z tego kraju i dlaczego warto spróbować tej wyjątkowej kawy.

Papua-Nowa Gwinea - egzotyczny raj dla kawoszy

Papua-Nowa Gwinea to wyspiarski kraj na Oceanie Spokojnym, który słynie z bogatej przyrody i kultury. To także jeden z ważniejszych producentów kawy na świecie. W Papui-Nowej Gwinei uprawia się głównie kawę arabica, która ma delikatny i aromatyczny smak. Kawy z Papui-Nowej Gwinei są cenione za swoją różnorodność i jakość.

Jak ocenia się ziarna kawy z Papui-Nowej Gwinei?

Ziarna kawy z Papui-Nowej Gwinei są oceniane według nowych standardów, które zostały wprowadzone w 2020 roku. Nowe standardy mają na celu ułatwić odróżnianie dobrej kawy od złej i dać jej odpowiednie nazwy.

Ziarna kawy z Papui-Nowej Gwinei są teraz oceniane od A do Y3. A to najlepsza ocena, a Y3 to najgorsza. Im wyższa ocena, tym lepsza jakość kawy. Ocenia się m.in. smak, zapach, kolor i kształt ziaren. Ziarna o ocenie A są bardzo dobre i mają równy i czysty smak. Ziarna o ocenie Y3 nie mają żadnego dziwnego zapachu lub smaku.

Ziarna kawy są też sortowane według rozmiaru sita, przez które przechodzą. Sito to taka metalowa siatka z dziurkami o różnej wielkości. Ziarna większe niż 7 milimetrów nazywają się 18+, a ziarna mniejsze niż 5,5 milimetra nazywają się 14+. Im większe ziarna, tym lepiej.

Dlaczego warto spróbować kawy z Papui-Nowej Gwinei?

Kawa z Papui-Nowej Gwinei to nie tylko pyszny napój, ale także sposób na poznanie egzotycznego kraju i jego kultury. Kawy z Papui-Nowej Gwinei mają różne smaki i aromaty, w zależności od regionu, w którym rosną drzewa kawowe. Możesz znaleźć kawy o nutach owocowych, kwiatowych, czekoladowych lub orzechowych.

Kawa z Papui-Nowej Gwinei to także sposób na wsparcie małych rolników, którzy uprawiają kawę w sposób tradycyjny i ekologiczny. Nowe standardy oceny i nazewnictwa ziaren kawy mają na celu zapobiec dyskryminacji cenowej tych rolników i dać im szansę na lepsze zarobki.

Jak znaleźć dobrą kawę z Papui-Nowej Gwinei?

Jeśli chcesz spróbować dobrej kawy z Papui-Nowej Gwinei, musisz zwrócić uwagę na jej opakowanie i etykietę. Tam znajdziesz informację o jej pochodzeniu, ocenie i rozmiarze sita. Im wyższa ocena i większy rozmiar sita, tym lepsza jakość kawy.

Możesz też poszukać kawy z Papui-Nowej Gwinei w sklepach specjalizujących się w kawach z różnych krajów. Tam możesz poprosić o poradę sprzedawcę lub spróbować kawy przed zakupem. Możesz też zamówić kawę z Papui-Nowej Gwinei przez internet, ale pamiętaj, żeby sprawdzić opinie innych klientów i termin ważności kawy.

Podsumowanie

Kawa z Papui-Nowej Gwinei to wyjątkowy napój, który warto spróbować. Ma wiele zalet, takich jak:

  • różnorodny i aromatyczny smak
  • wysoka jakość ziaren
  • wsparcie dla małych rolników
  • poznanie egzotycznego kraju i jego kultury

Jeśli chcesz znaleźć dobrą kawę z Papui-Nowej Gwinei, musisz zwrócić uwagę na jej ocenę i rozmiar sita. Możesz też poszukać kawy w specjalistycznych sklepach lub przez internet.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł ci dowiedzieć się więcej o kawach z Papui-Nowej Gwinei i zachęcił cię do ich spróbowania. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, napisz do nas w komentarzu. A jeśli podobał ci się nasz artykuł, podziel się nim ze swoimi znajomymi. Smacznego!

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze