Czym zastąpić mleko do kawy? Sposoby na wegańską kawę
   2021-02-08 23:00:00     KAWA

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że jej czarna odmiana bez dodatków ma tyle samo amatorów, co jej biały, kremowy odpowiednik. Sytuacja jednak komplikuje się, gdy kawosz jest równocześnie weganinem lub po prostu nie może spożywać mleka w tradycyjnej postaci. Zobacz, czym zastąpić krowie mleko do kawy i przyrządzić pyszny wegański napój.  

Sposoby na wegańską kawę

Mleko ciepłe, zimne czy spienione? Wariacji na temat białej wegańskiej kawy jest sporo. Ukontentowani będą entuzjaści cappuccino, czyli lekkiej mlecznej pianki spoczywającej leniwie na warstwie espresso. Nie będą zawiedzeni także wielbiciele mieszanki mleczno-kawowej latte, jak również efektownej warstwowej latte macchiato, czy też bogatej wersji mlecznego napoju w postaci flat white, czyli podwójnego espresso z dodatkiem gorącego i tłustego mleka. Wegańska kawa może być tak samo atrakcyjna, jak ta z dodatkiem mleka krowiego. Wystarczy, że zgodnie ze sztuką zaparzysz właściwie dobrany rodzaj kawy, dodasz do niego ulubiony roślinny napój i już będziesz delektować się pyszną kofeinową ucztą z roślinną nutą.

Wegańska kawa z aromatem

Z mlekiem wegańskim najlepiej skomponują się wszystkie kawy, które są aromatyzowane. Tylko pomyśl o rozkoszy dla podniebienia dzięki poruszającej zmysły kawie smakowej French Vanilla, czy też bardziej wyrazistym smaku Orientu. W palarni kawy wybierasz swój ulubiony smak mieszanki i zyskujesz pewność, że mleczna woń kokosa, ryżu czy migdałów zostanie dostatecznie podkreślona. Orzech laskowy, marcepan, karmel, bądź belgijskie praliny – to tylko niektóre z propozycji smakowych Tommy Cafe, które doskonale połączą się z roślinnym napojem. Już nie będziesz zastanawiać się, co dodać do kawy zamiast mleka krowiego.

Czytaj również: Jak wybrać dobrą kawę? Poradnik dla początkujących

Jakie mleko roślinne do kawy?

Znakomitą alternatywą dla mleka krowiego w kawie jest właściwie dobrany napój roślinny. Długi termin przydatności do spożycia, brak laktozy i roślinny rodowód to lista atrybutów, których nie uświadczysz w krowim napoju. 

Mleko sojowe

Najbardziej klasyczną propozycją jest napój sojowy. W swojej podstawowej wersji powstaje po zblendowaniu ziaren soi i odsączeniu cieczy, którą następnie łączy się z wodą. Choć nazwa „mleko” jest w tym przypadku zwyczajowo używana z uwagi na wygląd, zastosowanie i właściwości napoju, to jednak nie zawiera ono laktozy, posiada beżowy kolor i charakterystyczny posmak strączków, wszak pochodzi z rodziny bobowatych.

Mleko sojowe, o ile nie jest dosładzane i pozyskiwane z genetycznie modyfikowanych ziaren, jest zdrowe. Posiada także nienasycone zdrowe kwasy tłuszczowe, a jego trwałość jest do pozazdroszczenia. Z uwagi na swój neutralny smak, jest odpowiedni dla kawoszy ceniących przede wszystkim wyrazisty aromat kawy i raczących się głównie kawą z mlekiem – nie odwrotnie. 

Mleko ryżowe

Podobnie rysuje się sytuacja z mlekiem ryżowym. Ma neutralny smak, białawy kolor, lecz najważniejszą cechą jest jego antyalergiczność. Brak dodatków, które mogą być uważane za uczulające, a także niska kaloryczność przy jednoczesnej ubogiej zawartości tłuszczu, jest propozycją wprost wymarzoną dla śledzących dietetyczne nowinki. Z uwagi na swoją wodnistą konsystencję nie nadaje się do kaw typowo mlecznych – raczej stanowi miły dodatek, bez większego wpływu na bukiet ziarnistej bazy. 

Owsiane na topie

Najbardziej popularnym wyborem wśród wegańskich kawoszy i baristów okazuje się być mleko owsiane. Z uwagi na dużą zawartość błonnika, mleko pomaga regulować trawienie, ale jednocześnie posiada sporo węglowodanów. Jego dodatek ukontentuje najbardziej wymagających miłośników słodkich kaw. 

białe kubki z kawą na blacie

źródło: shutterstock.com

Orzechowe nuty

W grupie napojów roślinnych o wyrazistym smaku znajdziemy również alternatywę kokosową i migdałową. Decydując się na takie opcje, należy dokładnie sprawdzić skład, który powinien być zdominowany przez rośliny. Mleko migdałowe zawiera zdrowe tłuszcze i wiele witamin, z kolei kokosowe wyrówna poziom tłuszczów nasyconych i zagwarantuje orientalny posmak. Uważa się, że mimo swojej orzechowej nuty, mleko z migdałów nie jest odpowiednie do kawy poprzez swoje tendencje do rozwarstwiania.

Z roku na rok rośnie liczba kawoszy decydujących się na roślinne odpowiedniki mleka. Nikogo już dziś nie dziwi pytanie w kawiarni o rodzaj mleka, które życzymy sobie do białej kawy. Sposoby na wegańską kawę stanowią listę tak samo bogatą, jak wybór jej roślinnych aromatów.



Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze