Kawowy savoir-vivre dla początkujących, czyli jak pić espresso?
   2020-12-05 23:00:00     Home

Jeśli nie chcesz już być „niedzielnym kawoszem”, który dzień zaczyna od kubka rozpuszczalnej z mlekiem lub czarnej jak smoła parzuchy w szklance w metalowym koszyczku, ten tekst jest dla Ciebie. Jeśli drżysz na dźwięk takich słów jak chemex czy aeropress – na zaawansowany kawowy savoir-vivre masz jeszcze czas.

Kawową edukację najlepiej zacząć od podstaw. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek na temat tego, jak pić espresso. Bo zanim nauczysz się parzyć dobrą kawę, musisz wiedzieć, jak powinna ona smakować.

Jak się pije espresso?

Podawane w malutkich filiżankach o pojemności około 50 ml espresso nie jest kawą, którą wybiera się na długie posiedzenia z przyjaciółmi. To napój, który starcza na kilka łyków, esencjonalny i o intensywnym smaku. Dobrze przyrządzone zaskoczy Cię słodyczą cremy, czyli lekkiej, jasnoorzechowej pianki na powierzchni napoju. Ma też niewiele wspólnego z goryczą spalenizny i cierpkością mocnej, przepalonej kawy. Nie musisz obawiać się, że słynące ze swojej mocy espresso wypali Ci kubki smakowe – odpowiednio zaparzone ugłaszcze je raczej harmonią smaków.

Po co woda do espresso?

Siadając po raz pierwszy w kawiarni serwującej kawy speciality (czyli takie o najwyższej jakości ziaren) możesz czuć się nieco onieśmielony. Nie przyjdzie Ci wtedy do głowy zapytać, dlaczego do espresso podano Ci szklankę wody. Spieszymy z odpowiedzią: szklanka zwykłej kranówki lub lekko mineralizowanej wody w temperaturze pokojowej, służy do przepłukania ust przed pierwszym łykiem esencjonalnego espresso. Dzięki temu możesz poczuć wszystkie aromaty, które składają się na Twoją kawę – ich różnorodność może Cię zaskoczyć!

Proszę pani, ta kawa jest zimna! Czyli błędy w podawaniu espresso

Espresso, choć niewielkie objętością, wymaga jednak dużej precyzji w przygotowywaniu i podawaniu. Zasady, jakimi kierują się wyspecjalizowani bariści, są określane przez międzynarodowe stowarzyszenia i są bardzo wygórowane.

Nie musimy jednak uczyć się restrykcyjnych zasad, żeby móc ocenić, czy espresso, które nam podano, jest smaczne. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to temperatura kawy i filiżanki. Naczynie powinno być wcześniej ogrzane – dzięki temu napar nie oddaje mu swojego ciepła. Espresso powinno się podawać zaraz po zaparzeniu, wtedy ma ono optymalną temperaturę – według wytycznych Narodowego Instytutu Włoskiego Espresso (tak, jest taki instytut!) – ok. 67°C.

Słodzić czy nie słodzić espresso – oto jest pytanie!

Kawowi puryści odpowiadają twardo – nie słodzić! Nie po to profesjonalni sensorycy określają profil smakowy konkretnych gatunków i mieszanek kaw, żeby potem psuć go w filiżance sztucznym dodawaniem słodyczy, która w dobrze zaparzonej kawie i tak jest wyczuwalna.

Istnieją też jednak zdania przeciwne, zgodnie z którymi doskonałe espresso powinno być mocne i słodkie. Według nich dopiero odrobina cukru pozwala wydobyć całą głębię smaku naparu. Prawda jest taka, że każdy ma prawo pić kawę taką, jaka smakuje mu najbardziej. Warto jednak najpierw skosztować kawy nieosłodzonej – może skrywa ona smak, jakiego wcale się nie spodziewaliśmy?

Nuty wyczuwalne w klasycznym espresso to przede wszystkim orzechy i ciemna czekolada. Najłagodniejsze oraz wyrafinowane espresso, z wyraźną nutą słodyczy lub niewielką goryczy osiąga się najczęściej z kawy gatunku arabica. Jeśli więc nie jesteś fanem bardzo agresywnej w smaku kawy, powinieneś sięgać po 100% arabikę, taką jak nasze Espresso Top Blend.

Jeśli natomiast chcesz poczuć całą moc i intensywność espresso, możesz poeksperymentować z mieszankami arabiki i robusty. Kawa Espresso Gold Blend łączy w sobie najlepsze cechy obu gatunków – delikatność arabiki i intensywność robusty.

Więcej o tym, jak wybrać kawę do espresso znajdziesz w tym artykule.

Kawa przed, kawa po, czyli kiedy i z czym najlepiej pić espresso?

Włosi, uznawani za prawdziwych wielbicieli espresso, sięgają po tę kawę o każdej godzinie. Zaczynają od niej dzień, piją ją po obiedzie i podczas wieczornych spotkań. Inaczej niż mleczne kawy – cappuccino czy caffé con latte – których z zasady nie pija się po 11 rano, a które najczęściej zastępują pierwszy posiłek lub mu towarzyszą. Innymi słowy, dla Włocha każda pora jest dobra na filiżankę espresso. Rzadko pije się je do posiłków – raczej po lub przed. Jeśli jednak jesteś wielbicielem słodkości w towarzystwie kawy, to tutaj możesz poszukać inspiracji na desery, które doskonale komponują się z intensywnością espresso.

Tych kilka prostych zasad i wskazówek pozwoli Ci wejść do świata koneserów espresso. To, co w nim czeka, może okazać się prawdziwą przygodą!

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze