Jak przerwa na kawę wpływa na efektywność w pracy?
   2020-12-19 23:00:00     KAWA

Czy Jan Sebastian Bach napisałby tyle utworów, gdyby nie pił kawy? Czy kawa jest w stanie wprawić nas w dobry nastrój? Czy „pyszna kawa” gwarantowana przez pracodawcę brzmi dziś jak banał? Czas dowiedzieć się, jak kawa w pracy wpływa na efektywność pracowników.

Czas na kawę

Przyjęło się, że filiżanka kawy to gwarant dobrego poranka. I nic w tym dziwnego! Mocno aromatyczna i gorąca, pobudza nasze zmysły i ciało, wprawiając łagodnie w dobry nastrój. O ile mamy czas, by chociaż przez chwilę się nią nacieszyć. Bo kawa to coś więcej niż czarny napój energetyczny. Od setek lat stanowi nieodłączny element kultury i życia społecznego, czego najlepszym dowodem jest „Kantata o kawie” napisana przez J.S. Bacha. Jak powiedział Benjamin Franklin, kawa „wzbudza wesołość bez upojenia i powoduje przypływ dobrego ducha, przy okazji nigdy nie wiążąc się później ze smutkiem, otępieniem i osłabieniem”.

 Dobra jakościowo kawa może więc zdziałać prawdziwe cuda! Dlatego przerwa na kawę w pracy jest tak ważna. Tym bardziej że najlepszym momentem na nią są godziny przedpołudniowe. Wtedy przerwa kawowa korzystnie wpływa na koncentrację oraz motywację do pracy. Im dłużej natomiast siedzimy przed komputerem bez ruchu, tym bardziej spada nasza efektywność.

Przerwa w pracy a efektywność

Fakty są takie, że nic lepiej nie pobudzi naszej efektywności w pracy niż choćby krótka przerwa. Zwłaszcza gdy mówimy o pracy biurowej. Nie bez przyczyny więc, oprócz ustawowej, co najmniej 15-minutowej przerwy w ciągu dnia, za każdą godzinę pracy przed komputerem pracownikowi przypada 5 minut odpoczynku od monitora. Ten czas najlepiej poświęcić na odejście od stanowiska. To dobry moment na rozruszanie ciała i orzeźwienie umysłu, a przy okazji sięgnięcie po filiżankę dobrej kawy. Zwłaszcza gdy w perspektywie maluje się ważne spotkanie lub praca zespołowa.

źródło: shutterstock.com

Badania opublikowane w Journal of Psychopharmacology[1] przez specjalistów z Ohio State University wykazały, że osoby, które piły kawę przed służbowym spotkaniem, odznaczały się większą czujnością podczas dyskusji, a ich nastawienie do zespołu było bardziej entuzjastyczne niż wśród pracowników pozbawionych możliwości wypicia czarnego naparu. Zatem stwarzanie okazji do korzystania z przerw kawowych znacząco wpływa na efektywność samej pracy. Co więcej, jeżeli to możliwe, warto zadbać, by przerwy kawowe odbywały się w tym samym czasie dla danego zespołu. Wszak luźna wymiana myśli przy filiżance kawy, może zaowocować niejednym ciekawym pomysłem!

Kawa jak wizytówka

Ponieważ przerwa na kawę w pracy ma nie tylko właściwości regenerujące i pobudzające, ale także realnie wpływa na integrację zespołu, naprawdę warto w nią zainwestować. Polepszy to wyniki pracy, a także zwiększy zadowolenie samych pracowników. Jeżeli więc zależy Ci na budowaniu odpowiedniego wizerunku pracodawcy i chcesz uniknąć sytuacji, w której jak bumerang do rozmów między pracownikami powraca temat kiepskiej kawy w biurze, zadbaj o ziarna z dobrej palarni. Nawet teraz gdy bezpośrednie kontakty są mocno ograniczone, nic nie stoi na przeszkodzie zorganizowania wspólnej kawy online!

Tommy Cafe świadczy usługę abonamentu kawowego, oferując szeroką gamę kaw najwyższej jakości z dostawą do domu. To świetne rozwiązanie, dzięki któremu możesz poczęstować dobrą kawą nawet pracowników zdalnych, dbając jednocześnie o efektywność ich pracy w trybie home office. Gwarantujemy, że pijąc aromatyczną Kolumbia Excelso z nutami czekolady i orzechów, pomyślą o Tobie ciepło w swoim salonie.

Chcesz zamówić kawę do swojej firmy, ale nie wiesz, jakie produkty wybrać? Skontaktuj się z nami. Pomożemy wybrać mieszankę, którą pokochają wszyscy pracownicy!

[1] https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0269881118760665

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze