Dlaczego kawa jest kwaśna? Kwaśność vs kwasowość kawy
   2021-04-25 22:00:00     Home

Kawa ma charakterystyczny, cierpki posmak, który dla debiutujących kawoszy stanowi zaskoczenie, dla amatorów zaś – gwarancję jakości. Jednakże istnieje zasadnicza różnica między pożądaną kwasowością, oznaczającą dobry produkt, a uciążliwą kwaśnością ziaren niskiej klasy. Przekonaj się, czym jest kwasowość i dlaczego jest tak ważna w odczuwaniu przyjemności z picia kawy.

Kwasowy znaczy klasowy

Należy jednoznacznie podkreślić, że kwaśny smak wcale nie musi oznaczać kawy gorszej klasy. To, co dla przeciętnego entuzjasty kofeiny jest typową kwaśnością, dla specjalistów oznacza kwasowość, a to zupełnie inna para filiżanek J

Pojęcia często mylone, choć powinny być zdecydowanie rozdzielone i wyjaśnione. Kwasowość kawy odnosi się do nut dominujących w ziarnach, w których wyraża się rodowód rośliny. To taka specyficzna wyrafinowana owocowość i soczystość, słusznie utożsamiana z wysokogatunkową propozycją. W poziomie kwasowości zapisany jest niejako region uprawy ziaren, z jego typowym klimatem, a nawet rodzajem gleby. Nie bez znaczenia jest także czas zbioru owoców kawowca, a także stopień ich dojrzałości czy metoda obróbki bądź stopień wypalenia. Kwasowość jest określeniem pozytywnym, gdyż obok słodyczy i owocowych nut jest naturalnym składową bukietu smakowego wszystkich ziaren. Odpowiednio zbalansowaną kwasowość odnajdziesz w wysokiej jakości kawach jasno i średnio palonych z oferty Tommy Cafe, które powstają ze świeżo palonych ziaren, co świadczy o wysokiej jakości napoju. Kawa o niskiej kwasowości to taka, która wykazuje się znikomą zawartością kwasu cytrynowego, jabłkowego czy octowego. Zatem jest charakterystyczna dla wszystkich słodkich mieszanek, np. kwiatowych czy orzechowych. 

filtr z kawąźródło: shutterstock.com

Dlaczego kawa jest kwaśna?

W opozycji do kwasowości stoi kwaśność, rozumiana jako nieprzyjemna cierpkość, typowa dla bezwartościowego napoju „kawo-podobnego”. Ilość i rodzaj spożytych filiżanek małej czarnej pozwala entuzjastom małej czarnej swobodnie odróżnić te parametry. Czym innym jest bowiem napój sporządzony ze zwietrzałych, starych i zleżałych ziaren, a czym innym dominanta subtelnego kwasku, wynikającego np. z regionu uprawy. Kawę dobrej jakości po prostu trzeba nauczyć się rozpoznawać. Dlatego tak istotne jest rozważne używanie obu terminów, by jasno i wyraźnie dać sygnał poszukiwaczom wyselekcjonowanych ziaren.

Kwaśna kawa świadczy o tym, że została przygotowana z kiepskiej jakości ziaren lub tych, które zostały poddane zbyt intensywnemu procesowi wypalenia. To, co wpływa na kwaśny smak kawy to także nieprawidłowy sposób jej parzenia. To sprawia, że zaczyna być ważny dobór stopnia palenia kawy do sposobu parzenia. 

Przy okazji odkrywania natury kwasowości, warto zadać sobie pytanie, która kawa nie jest kwaśna? Z pewnością na poziom cierpkości wpłynie zwiększenie temperatury wody, drobniejsze zmielenie kawy, ale także wydłużenie czasu parzenia, czy zwyczajne zmniejszenie ilości mieszanki. By uczynić rytuał picia kawy codzienną przyjemnością, zapoznaj się koniecznie z listą błędów, których łatwo można uniknąć.

Kwaśna lekcja jakości

Kwasowość to nie kwaśność. W tej nieustannej potyczce między podobnie brzmiącymi określeniami gra toczy się o jakość. Mylić pojęcia jest rzeczą ludzką, ale poziom wyrafinowania mieszanki z pewnością nie umknie wyrobionemu podniebieniu doświadczonego kawowego entuzjasty.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze