Jak czyścić ekspres i akcesoria do kawy? Dobre praktyki
   2021-09-05 22:00:00     KAWA

Każdy, kto chce, by ekspres czy chemex posłużył mu jak najdłużej, powinien dbać o ich czystość. Dzięki regularnemu i dokładnemu myciu ekspresów oraz wszelkiego rodzaju sprzętów zaparzających zapewnimy im długą żywotność, a sobie – doskonałą jakość przygotowywanej przez nas kawy. Może jesteście już ekspertami w dbaniu o swój ekspres? Przeczytajcie nasz artykuł, by sprawdzić, czy czyszczenie ekspresu do kawy nie ma przed Wami tajemnic!

 Niezależnie od tego, czy do parzenia kawy używamy ekspresu kolbowego, przelewowego, czy też alternatyw typu chemex, pewne elementy tego procesu są niezmienne. A mianowicie – w każdym z nich używamy ziaren kawy oraz wody. Substancje zawarte w tych surowcach osadzają się na naszych sprzętach i akcesoriach, by z czasem utrudniać ich działanie (lub po prostu nadawać im nieestetyczny wygląd). Dlatego warto wiedzieć, jak często i w jaki sposób czyścić ekspres do kawy, by służył nam jak najdłużej.

Wróg każdego ekspresu – kamień

Widzimy go w czajniku, w dzbanku ekspresu przelewowego czy na ściankach dripa – to kamień (związki wapnia i magnezu) wytrącający się z wody, którą zalewamy ziarna. Biały nalot nie jest groźny dla człowieka, ale dla naszego sprzętu już tak. Szczególnie powinni na niego uważać użytkownicy ekspresów ciśnieniowych. Woda przepływa w nich przez skomplikowane układy wewnętrzne, których nie widzimy gołym okiem. Zbierający się w nich, osad spowalnia przepływ wody, a z czasem może nawet doprowadzić do awarii.

Czym odkamieniać ekspres do kawy? Najlepiej odpowiednim proszkiem odkamieniającym, który rozpuszcza osad i wypłukuje go z wnętrza ekspresu. Detergenty zawsze należy dokładnie wypłukać z urządzenia, zanim zabierzemy się do parzenia kawy. Pamiętaj, że o ile biały nalot kamienia nie jest dla nas szkodliwy, o tyle odkamieniacz już tak.

Czyszczenie przelewu nie jest żadnym wyzwaniem – wystarczy dodać detergentu do czajnika podczas zwykłego cyklu pracy urządzenia, a następnie kilkukrotnie przepłukać go czystą wodą. Aby jak najrzadziej być zmuszonym do odkamieniania ekspresu (mowa zarówno o przelewach, jak i ekspresach automatycznych), używajmy wody filtrowanej. Nie tylko ułatwi nam to pielęgnację ekspresu, ale też poprawi smak naparu – im twardsza woda, tym gorzej parzą się kawowe ziarna.

Grupa za grupą – czyszczenie ekspresu kolbowego

Grupa to element ekspresu kolbowego, w którym woda płynie z prysznica na ziarna w kolbie. Każdą z grup w należy czyścić osobno, bo w każdej podczas parzenia zostaje odrobina kawy z poprzedniego parzenia. Takie czyszczenie powinno się przeprowadzać w zależności od intensywności użytkowania ekspresu – w domu najczęściej wystarczy raz na tydzień, w kawiarniach znacznie częściej. Potrzebujemy do tego tzw. ślepej łyżki (bez otworów, przez które zazwyczaj przelatuje zaparzona kawa) i odpowiedniego detergentu. Dalej powinniśmy już postępować zgodnie z zaleceniami, które znajdziemy na opakowaniu proszku.

Wiemy już, jak wyczyścić grupy w ekspresie, a także jak usunąć kamień z ekspresu do kawy. Dysza do spieniania mleka to kolejny element, którego czystość powinna leżeć nam na sercu. W końcu nie ma nic gorszego niż posmak zjełczałego mleka w naszym cappuccino!

Dyszę po każdym użyciu należy przetrzeć, a co jakiś czas także przedmuchać bez mleka, za to odkręciwszy końcówkę. Aby upewnić się, że resztki mleka nie zostały wewnątrz, także do tej części możemy użyć odpowiedniego płynu. Po rozcieńczeniu z wodą możemy spienić go tak, jak spienialibyśmy mleko, a następnie przepłukać dyszę w ten sam sposób kilkukrotnie czystą wodą.

kobieta myje ściereczką ekspres do kawy

źródło: shutterstock.com

Alternatywne sposoby mycia akcesoriów

O ile ekspresy ciśnieniowe to dość skomplikowane urządzenia, o tyle akcesoria do parzenia kawy metodami alternatywnymi zazwyczaj są bardzo proste. Dlatego utrzymywanie ich w czystości także nie stanowi wyzwania. Tubę aeropressu wystarczy myć ciepłą wodą z odrobiną płynu. Podobnie postępujemy w przypadku chemexa czy dripa. Niezależnie od tego, jak dobrych filtrów używamy, w tych dzbankach będzie gromadził się kawowy osad, a także kamień. Dlatego też raz na jakiś czas warto zafundować im dłuższą kąpiel z dodatkiem proszku odkamieniającego lub specjalnego detergentu do alternatyw.

Codzienna higiena, czyli mycie pod ciepłą, bieżącą wodą z odrobiną płynu, a także przecieranie ściereczką z mikrofibry zapewni naszym akcesoriom estetyczny wygląd.

Co za młyn! Czyli jak dbać o młynek do kawy

Chciałoby się zacząć od tego, czego naszemu młynkowi nie robić, żeby służył jak najdłużej. Przede wszystkim nie mielić w nim kaw smakowych! Olejki i cukry do nich dodawane oklejają żarna młynka i z czasem kompletnie blokują ich obroty. Nie wspominając już o tym, że aromaty olejków eterycznych utrzymują się na ostrzach bardzo długo, więc chcąc nie chcąc, jesteśmy wtedy skazani na picie kawy z dodatkowym posmakiem.

Aby skutecznie wyczyścić młynek, powinniśmy rozkręcić go i przetrzeć żarna bezwonnym alkoholem, a także wyczyścić specjalną szczoteczką. Po skręceniu konieczne będzie ponowne ustawienie parametrów mielenia. Jeśli jednak nasz młynek jest wbudowany w ekspres, nie pozostaje nam nic innego, jak użyć granulatu do czyszczenia młynka. Domowe sposoby, typu wsypywanie do młynka ryżu są co najmniej ryzykowne – nie polecamy eksperymentować!

Nowoczesność czy tradycja?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy tradycjonalistami samodzielnie mielącymi ziarna w ręcznym młynku, czy też wolimy szybkość połączoną z jakością i wybieramy ekspres do kawy w kapsułkach, musimy dbać o higienę naszego sprzętu.

Na jego żywotność wpływa nie tylko regularne czyszczenie, ale także jakość ziaren kawowych, które do niego wsypujemy. Kupując kawy w sklepie Tommy Cafe, możemy być pewni, że będziemy cieszyć się aromatycznym naparem, a nasz młynek i ekspres będzie łatwy w czyszczeniu.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze