Mielenie kawy – czyli jak zmielić kawę?
   2019-04-04 22:00:00     Home

Czy grubość zmielenia ziaren robi różnicę?

Pewnie już wiecie, że najlepiej kupić sobie kawę ziarnistą i mielić ją tuż przed zaparzeniem, jednakże nie każdy z nas ma w domu młynek albo nie chce nam się go używać za każdym razem jak chcemy napić się tego czarnego napoju. Najwygodniej jeśli mamy ekspresy, które robią to za nas, jednak co z tymi, którzy lubią zaparzać kawę w sposób alternatywny? Jakie mielenie kawy będzie odpowiednie do danej metody?

Istnieje możliwość zamówienia kawy już zmielonej, tutaj polecamy ją zamawiać z zaufanej palarni aby była jak najświeższa i nie stała długo w takiej postaci na regale. W Tommy Cafe dobrze wiemy, że dobra kawa mielona to taka, która zmielona jest dopiero przed wysyłką i kupując u nas taką właśnie kawę otrzymacie.

Zamawiając kawę mieloną często możemy wybrać sobie grubość mielenia jaka nas interesuje.

Z punktu widzenia kawosza jest to dość istotna sprawa, gdyż zbyt drobno zmielona nie nadaje się do parzenia kawy np. w Dripach czy Chemexie, tak samo jak kawa grubo zmielona nie pomoże nam osiągnąć dobrego espresso. Dlaczego? Kłaniają się prawa fizyki : )

Kawa zmielona zbyt drobno..

Zbyt drobne mielenie kawy, może negatywnie wpłynąć na końcowy smak tego napoju. Przykładowo w Chemexie czyli w naczyniu, do którego wkładamy papierowy filtr, a następnie wsypujemy zmieloną kawę i zalewamy niewielkim strumieniem wody przy zbyt drobnym zmieleniu, w zwężeniu zrobi się zator, „kałuża”, kawa będzie się zbyt długo parzyła i bardzo nie równo, w rezultacie otrzymamy gorzką, przeparzoną kawę, która ma bardzo nieprzyjemny posmak.

Kawa zmielona za grubo

Działa to również w drugą stronę, jeśli będziemy mieli zbyt grubo zmieloną kawę i będziemy chcieli użyć jej do espresso w ekspresie kolbowym, to nie wytworzy się odpowiednie ciśnienie i woda nie będzie równo przenikała przez zmielone ziarna. Napój będzie bardzo słaby, kwaśny i ogólnie rzecz ujmując daleki od ideału.
Tak samo ma się rzecz z kawą mieloną do kapsułek. Nie wiem czy wiesz, ale są ekspresy na kapsułki – wkładasz kapsułkę pełną zmielonej kawy, a ona robi się już sama. Można też kupić puste kapsułki i napełnić je samemu zmieloną odpowiednio do tej metody kawą – czyli bardzo drobno, prawie na puder.

Jak zmielić kawę do chemexa, drippera czy french pressa?

Średnio zmielone ziarna kawowca zazwyczaj używamy do kaw zaparzanych tradycyjnie w szklance, do wszelkiej maści french presów, a nawet do dripów – choć w przypadku tych ostatnich lepiej mieć troszkę grubiej zmieloną kawę niż do french press a drobniej niż do Chemexa.

Jak zmielić kawę do kawiarki?

A co z kawiarkami? Najlepiej jeśli mielenie kawy byłoby grubsze od tego pod ekspres kolbowy, a drobniejsze niż do dripa – bardziej w kierunku średniego niż drobnego aby woda swobodnie przeszła przez zmieloną kawę.

Czy wybór grubości mielenia ziaren jest skomplikowany?

Nie : ) pomocni na pewno będą wszyscy pracownicy profesjonalnych palarni i sklepów z kawą. Zazwyczaj są też przy mieleniach kawy znaczki pod jakie konkretnie zaparzanie potrzebujemy zmielić kawę, tak jak:

Jeśli kupujesz kawę dla kogoś w prezencie i nie wiesz w jaki sposób ją zaparza, to najbezpieczniej jest wybrać średnie mielenie kawy.

Podwójne, ponowne mielenie kawy. Dostałam kawę zmielono na grubo lub średnio, czy mogę ją jeszcze raz zmielić aby było drobne-odpowiednie pod ekspres ciśnieniowy?

Bywa tak, że dostaniemy od kogoś kawę w prezencie, niestety jest ona zbyt grubo zmielona, a chcemy zrobić espresso z ekspresu kolbowego, czy możemy taką kawę jeszcze raz wrzucić do młynka? Nie polecamy takiego rozwiązania. Istnieją przynajmniej dwa powody: pierwszy to jeśli do młynka ręcznego wrzucimy zmieloną kawę to narobimy sobie tylko roboty przy sprzątaniu i czyszczeniu każdego zakamarka, a kawa i tak nie zostanie drobniej zmielona – co najwyżej nie równo, a jej część będzie drobna jak pył, co z naszych fusów uczyni tylko błoto.

Po drugie, jeśli masz elektryczny młynek to wsypanie takiej kawy albo go popsuje (zatrze) albo zapewni Ci zajęcie na kolejne dwa dni aby pozbyć się wszystkich pozostałości , czyszcząc go pędzelkiem i rozkręcając na drobne.

Co polecamy w takiej sytuacji?

Zaprzyjaźnić się z jakąkolwiek formą ekspresu przelewowego, czyli taką metodą, w której papierowy filtr pomaga zaparzyć kawę bez fusów. Innym sposobem jest użycie French Pressa, który nie jest drogim rozwiązaniem, a starcza na lata. W dodatku możemy go wykorzystać również do parzenia herbaty liściastej.

Jak przechowywać kawę?

Już pisaliśmy o tym na naszym blogu w jednym z pierwszych artykułów o przechowywaniu kawy, jednak ten temat jest dobrym powodem, aby przytoczyć dwie podstawowe zasady przechowywania kawy- zważywszy na ilość pytań jakie regularnie od Was dostajemy o tą tematykę właśnie.

Otóż, nigdy pod żadnym pozorem nie trzymajmy kawy (ani ziarnistej ani mielonej) w lodówce czy zamrażarce! Kawa jest higroskopijna, wchłania zapachy i wilgoć. Inaczej różne perfekcyjne panie domów, nie wysypywałyby troszkę zmielonej kawy na spodek i wkładały do lodówki aby pozbyć się niechcianych zapachów, prawda?

Po drugie, przechowujmy kawę w czym chcemy tylko niech to jest szczelnie zamknięty pojemnik czy opakowanie. Coraz częściej możemy kupić kawę w opakowaniu ze struną, czyli w takim, które do woli możemy otwierać i zamykać. Jest to świetna alternatywa dla pojemników, zawsze możemy mieć dostęp do świeżej i zabezpieczonej przed utratą zapachu kawy, nie zajmuje dodatkowego miejsca i wiemy od razu po jaki produkt sięgamy. Dla tych co lubią design, polecamy pojemniki dedykowane kawie – jest ich teraz na rynku cały ogrom.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze